Kategorie

Domov pro seniory by měl vyhovovat i po praktické stránce

Domů, bytů a zařízení pro seniory bude potřeba čím dál tím více. Populace stárne a průměrná délka života se prodlužuje. Než však vyberete ten správný domov důchodců, ověřte si nejen kvalitu služeb, ale také praktické aspekty bydlení.

Projektování nových objektů určených pro seniory se věnují renomovaní architekti i studenti vysokých škol. Plně funkční a bezbariérová by neměla být pouze samotná budova, ale důraz je třeba dbát i na okolí.

Požadavky na optimální bydlení pro seniory

Nároky a normy na zařízení pro seniory se neustále mění a zpřísňují. Novodobé projekty musejí být dobře propracované a promyšlené do nejmenšího detailu. Je dbáno jak na požadavky uvnitř budovy, tak na prostředí, do kterého by měla být budova umístěna.

Prostor kolem areálu

Již samotné prostředí kolem areálu pro seniory má velké vypovídací schopnosti. Prostranství kolem domu by mělo působit nejenom pěkně a příjemně, ale mělo by plnit zejména funkci praktickou.

Chodníky

Chodníky nesmějí být příliš strmé, měly by být hladné, bez vyvýšenin a nerovností, které by mohly způsobit zranění. Do profilu chodníku nesmí zasahovat žádná překážka, povrch schodišť, šikmých ramp i podlah musí být pevný a protiskluzný.  Mezi delšími úseky by měla být rozmístěna odpočívadla, jako jsou lavičky, altánky nebo zábradlí. Důchodci s oblibou využívají těchto odpočívadel, mohou si zde pohodlně posedět a přitom jsou mezi lidmi. Často se tu setkávají s ostatními a vedou živé diskuse. Přístupové cesty by měly být dostatečně široké, aby nekomplikovaly život ani vozíčkářům.

Bezpečné přechody přes komunikace

Přechody přes místní komunikace musí mít snížený obrubník. Pokud se v blízkosti areálu vyskytuje hlavní silnice, měl by být k dispozici semafor nebo nadchod.

Schodiště a bezbariérový přístup

Areál by měl být řešen bezbariérově, což je nutností pro vozíčkáře a velkou výhodou pro seniory s problémy pohybového aparátu. Jednotlivé schody by neměly být příliš vysoké, volíme raději více nižších schodů v pozvolném sklonu. Z obou dvou stran prostor, kde hrozí pád, by měla být pevná a stabilní madla a zábradlí.

Příroda a zeleň

V centrech velkých měst je často komplikované zařídit kolem domů pro seniory přirozenou přírodní krajinu. Pokud tedy není domov vystavěn na okraji města nebo u parku, zřizovat areálu by měl dbát na vysázení zeleně v mezích dostupnosti. Nabízí se okrasné kvetoucí keře a stromy, svoji službu vykonají i květináče osázené kvetoucími květinami.

Vstup do budovy

Vstupní branka nebo dveře by měly být dostatečně široké. I zde jsou nutností madla nebo zábradlí. Pokud není budova přízemí, neměl by chybět výtah. Nezanedbatelný je i dostatečný prostor  zádveří. Pozor na výšku zvonků, schránek, vypínačů a ostatních běžných doplňků, senioři by mohly mít problém na ně pohodlně dosáhnout.

Interiérové dveře

V bytě by mělo být co nejméně dveří. Zcela nevhodné jsou turniketové a kyvné dveře, neboli lítačky. Stejně tak nebezpečné jsou dveře opatřené z jedné strany koulí.

Okna a balkony

Okna my měla mít nižší parapety, vhodné jsou francouzská okna. Pokud má byt nebo pokoj balkon, lodžii  či terasu, musejí být dostatečně široké, nejlépe s možností dobrého výhledu.

Zařízení

Pokud je součástí bydlení kuchyně, musí odpovídat individuálním potřebám seniora. Sporáky jsou vhodnější spíše elektrické než plynové. Do všech polic a regálů by měl být snadný přístup, horní police raději ani neumísťujeme. Většina lehčích zranění se seniorům stává právě po pádu v domácnosti. Kuchyni je výhodné spojit s obývacím pokojem. Také toaleta se doporučuje sloučit s koupelnou. Seniorům lépe vyhovuje sprchový kout nežli vana, do které se jim špatně vstupuje. Ložnice by měla být vybavena kvalitní postelí, lůžko by mělo být umístěno tak, aby měl jeho uživatel dostatečný přehled o místnosti.

ab
ab
ab
ab
ab