Kategorie

Domácnost bez odpadu aneb jak neplýtvat

Domácnost bez odpadu

Udržitelnost, třídění odpadu, zero waste... To jsou všechno pojmy, které slyšíme čím dál tím častěji. Není už na čase nahlédnout jim pod pokličku a přispět svou špetkou do mlýna? Co si to dát jako předsevzetí do nového roku?

Umíme žít bez odpadu?

Zastánci životního stylu “bez odpadu” neboli “Zero Waste” usilují o co nejmenší množství vyprodukovaného odpadu v běžném životě. Upřímně uznáváme, že změnit svůj životní styl přes noc není možné. Ale můžeme začít dělat postupné malé krůčky a napomáhat tak zlepšit kvalitu života nás všech. Protože každá snaha se počítá.

Život bez odpadu

Život bez odpadu nemusí být zdaleka tak neuchopitelný problém, jak se na první pohled může zdát. Stačí jen o trošku víc přemýšlet nad tím, co zrovna děláme a neignorovat možnosti, které se nám doslova nabízejí.

3 tipy na méně odpadu

  1. Nákupy potravin dělejte zásadně najezení, protože jinak toho nakoupíte 2x víc, než ve skutečnosti potřebujete. Také mějte připravený konkrétní seznam, co přesně potřebujete a hlavně co spotřebujte.
  2. Na nákup si vždycky vezměte svou vlastní látkovou tašku a třeba i nejrůznější plátěné sáčky, které využijete místo igelitových pytlíků. Také můžete rovnou využít bezobalové obchody.
  3. Nedělejte si přílišné zásoby věcí, které nemají dlouhou dobu trvanlivosti. Naopak trvanlivé potraviny, které víte, že používáte pravidelně (rýže, čaje…) nakupujte po co největších balení.

Skleničky a pytlíky

Uchovávejte potraviny ve sklenicích. A klidně je v nich dávejte i zamrazit. Pokud nenaplníte sklenici až po okraj a necháte v ní trochu místečka, nehrozí, že by vám praskla a vaše jídlo bude po rozmražení stále úplně klidně poživatelné. Sklo pak můžete umýt a zbylé potraviny v něm uchovat v ledničce případně si v nich odnést oběd druhý den do práce.

"V kuchyni lze opakovaně využít více věcí – např. igelitové sáčky od pečiva lze znovu použít na pečivo, ovoce nebo případně na zabalení zbytků sýra či uzenin v ledničce, případně i na zamražení naporcovaného masa. Sklenice od instantní kávy můžeme využít například k uskladnění sušených hub, ořechů, mouky, cukru atd. Papírové pytlíky od mouky může také ještě použít např. na uskladnění pečiva. V kuchyni lze více či méně opakovaně použít nebo alternativně využít mnoho obalů, záleží jen na fantazii každé hospodyňky," říká tisková mluvčí společnosti Ekonom Lucie Müllerová.

Konec plastových lahví

Není nic jednoduššího, než si pořídit skleněnou lahev na studené nápoje a termo hrnek a teplé nápoje. A ty můžete naplňovat stále dokola. Pokud přijedete do míst, kde byste si vodu z kohoutku neodvážili dát, snadno ji převaříte a do těchto flaštiček přelijete, aniž by se vám scvrkly a ztratily svůj tvar.

Voda, základ života

O postupném zvětšujícím se nedostatku pitné vody po celém světě jste už jistě slyšeli. Myslíte si, že nás se to netýká? Ale jistě že ano. Proto bychom měli i v tomto ohledu být šetrní. Stačí třeba jen vypínat vodu při čistění zubů anebo během mytí vlasů, kdy si zrovna nanášíte šampon, který pomalými pohyby zkoušíte co nejvíc napěnit. Na zalévání zkuste používat dešťovou vodu a při splachování toalety využívejte co nejvíce „to menší“ tlačítko, které spotřebuje jen 3 litry vody, zatímco „to větší“ pět litrů.

Jak správně třídit? 

Pojďme si nejprve ujasnit tu nejzásadnější věc. Lidé si totiž často pletou třídění s recyklací. "Bavíme-li se o odpadech v domácnostech, pak jde o třídění. Samotná recyklace probíhá až v průmyslových podnicích, které vyrábějí z druhotných surovin nové produkty. Často se v těchto termínech chybuje," upřesňuje Lucie Müllerová.

"Pokud nemáme pro obaly v kuchyni nebo v domácnosti jiné využití, je důležité je správně vytřídit a odnést do barevných kontejnerů, tím dáme odpadům druhou šanci na další využití. Lidé často chybují např. u kompozitních obalů od polévek, od instantních nápojů, které patří zpravidla do směsného odpadu, protože jsou vyrobeny z více materiálů (nejčastěji je to papír a hliník nebo plast a hliník), zbytečně vymývají kelímky od jogurtů (stačí je jen důkladně vyškrábnout lžičkou).

Stejně tak mylně třídí pečící papír nebo promaštěný papírový obal od uzenin nebo znečištěný papírový obal od masa do modrého kontejneru – takto znečištěné obaly však patří do směsného odpadu. Někteří lidé pak stále zapomínají např. plastové lahve, nápojové kartony od mléka, papírové krabice nebo nápojové plechovky před vhozením do barevného kontejneru sešlápnout, aby nezabíraly v kontejneru více místa než je třeba," doplňuje Lucie Müllerová. 

ab
ab
ab
ab
ab