Šperky, smlouvy, peníze a cennosti do trezoru
Do domácího trezoru nepatří zdaleka pouze jenom peníze či šperky. V každé domácnosti se najde mnoho cenností a důležitých dokumentů, které je třeba bezpečně uchovávat. Jedná se o osobní dokumenty, jako jsou rodné, oddací, úmrtní listy, cestovní doklady, dále např. kupní či nájemní smlouvy, doklady o koupi důležitého vybavení, pojistné smlouvy a v neposlední řadě peníze, smlouvy o bankovních účtech, cennosti a šperky. Pokud jde o šperky, snubní prsteny či náušnice, které denně nosíte, do sejfu zřejmě ukládat nebudete. Perlový náhrdelník, který nosíte při cela výjimečných příležitostech, však do domácího trezoru bezpochyby patří. Patří tam také „rodinné“ šperky, které se dědí po generace a spíše než nominální hodnotu představují cennou rodinnou památku.
Domácí trezor: jak vybírat
Při výběru domácího trezoru je třeba zvážit, kam chceme trezor umístit. Zda budeme pořizovat sejf vestavný do zdi či volně stojící. S vestavným trezorem je dobré počítat již při stavbě domu či bytu. Dodatečná instalace trezoru bývá totiž velice obtížná. Ač by se to mohlo zdát, volně stojící sejfy nejsou méně bezpečné než ty vestavěné. Tzv. skříňové či nábytkové trezory mívají oproti těm vestavným zesílené všechny stěny, nejenom dveře.
Trezor vestavěný, nebo volně stojící?
Přestože se používá označení „volně stojící“, žádný domácí trezor nestojí volně. Bezpečnostní kritéria přesně určují, jak má být sejf ukotven do zdi či do podlahy. Tuto složitou instalaci, která je nutná k vystavení bezpečnostního certifikátu, provádí vždy kvalifikovaný odborník. Manipulaci s volně stojícím trezorem navíc znemožňuje fakt, že tyto sejfy bývají velice těžké. Mohou vážit až několik set kilogramů. Jen tak si je tedy nikdo neodnese…
Jak veliký trezor budete potřebovat?
Dalším velice důležitým kritériem je velikost trezoru. Vždy je dobré pořídit si trezor o něco málo větší, než je naše současná potřeba. Předpoklad je takový, že cenností v průběhu života přibývá a je dobré s tím do budoucna počítat. Domácí sejf přece nemáte na pět let! Při výběru velikosti sejfu je dobré ujasnit si, co všechno hodláme do trezoru uložit. Peníze či šperky mnoho místa nezaberou. Opačná situace nastává, pokud chceme do trezoru ukládat i listiny a dokumenty. Musíme tak počítat, že by se do vnitřního prostoru sejfu měl vejít rozměr papíru A4.
Domácí trezor a bezpečností třídy
Zřejmě tím nejpodstatnějším kritériem při výběru domácího trezoru je míra jeho bezpečnosti, respektive bezpečnostní třída trezoru. Bezpečností norma jich rozlišuje sedm, čím vyšší číslo, tím je trezor bezpečnější. Pro domácnosti zpravidla postačí první čtyři kategorie bezpečnostních tříd trezoru.
Způsoby otevírání trezoru
Pokud jde o způsob otevírání, trezory mohou být opatřeny několika typy otevírání: klasický klíč, mechanické či elektronické kódování pomocí číselných či alfanumerických kombinací. Není problém více typů otevírání navzájem zkombinovat, což zvyšuje bezpečnost sejfu. Moderní elektronické otevírání nabízí navíc mnoho dalších funkcí. Je možné na zařízení nastavit více uživatelů a těm umožnit omezený přístup. Elektronický zámek může být navíc napojený na bezpečnostní službu a v případě nedovoleného vstupu aktivovat alarm.
Trezor chrání před požárem, povodní i zloději
Stále máte pocit, že domácí trezor není určený pro vás? Bydlíte v bezpečné lokalitě či máte u domu spolehlivého hlídacího psa? Domácí trezor nechrání vaše cennosti pouze před nevítanou návštěvou, jakou jsou zloději. Většina kvalitnějších trezorů bývá vodotěsná a žáruvzdorná a dokáže tak ochránit vaše cennosti i v případě požáru, povodně apod.
Trezor sníží cenu pojistky domácnosti
Pokud se chytáte za hlavu, kolik byste museli do domácího trezoru investovat, vězte, že se vám prvotní investice může vrátit nižším pojistným. Většina pojišťoven přítomnost trezoru v bytě zohledňuje poskytnutou slevou na pojistném. Hodláte-li slevu na pojistném uplatnit, vsaďte na značkový sejf s certifikátem bezpečnosti. Jedině tak si budete jistí, že jej pojišťovna jako další bezpečností prvek ve vaší domácnosti zohlední.