Kategorie

Domácí sauna – jak na to?

Rádi byste si dopřáli saunování, ale už vám nevyhovuje prostředí veřejných saun? Inspirujte se severskými zeměmi a zařiďte si vlastní wellness oázu. Na trhu je řada výrobců, jež sauny přizpůsobí vašim interiérům.
Blahodárné účinky saunování jsou dobře známé – po tisíciletí je využívána k regeneraci organismu, relaxaci, otužování a celkově k péči o zdraví. Proč si saunu nepostavit doma? Na trhu je tolik výrobců a množství provedení, že sauny mohou vyrůst téměř v kterémkoli prostředí. Dávno už to nejsou jen „dřevěné budky“, ale moderní a estetické doplňky interiéru nebo venkovních prostor, vybavené odpovídajícím osvětlením a technikou.

Výběr podle vašich možností

Vybírat můžete ze tří typů sauny – klasické „finské“ (horké kameny a voda), parní (turecké), infračervené (infrakabiny) a kombinované (spojující klasickou i infračervenou saunu). Ve všech se dosahuje stejných účinků saunování, tedy prohřátí a pocení, výběr ale závisí na vašich zdravotních a finančních možnostech a samozřejmě i na prostorových dispozicích. Zdroj: www.trendir.com Klasické sauny například díky vysokým teplotám (85-90° C, 5-30% vlhkost) působí intenzivněji, nemusí ale každému (například alergikům, kardiakům a astmatikům) prospívat.  Vhodnější je pak parní sauna, nabízející nižší teploty (45-50° C) a vyšší vlhkost (70-100 %), jež „změkčuje“ žár. Nejnovějším typem saun jsou infrasauny. Infračervené záření prohřívá tělo a vyvolává pocení při nižších teplotách, než je tomu u klasické sauny (37-55° C), tyto sauny také zabírají méně místa než klasika.

Vybírejte kvalitní dřevo i kamna

Pádným důvodem ke zřízení soukromé sauny je široký výběr, vyhovující téměř jakýmkoli dispozicím. Sauna až pro čtyři osoby může vzniknout již na dvou metrech čtverečních, individuální přání na míru přitom nejsou při dnešní nabídce na trhu problémem. Obkladem saun bývá bez výjimky speciální dřevo (ani při vysokých teplotách se o ně nespálíte), používá se kvalitní sušené dřevo severských jehličnanů s malými suky a bez pryskyřice, lavice se vyrábějí z měkčího dřeva, často ve speciálních tepelných úpravách (thermoosika, topol, abachi, kanadský cedr). Dřevo musí minimalizovat vznik plísní a má být povrchově opracováno a bez nátěru. Tepelnou izolaci zajistí minerální vata, izolaci páry hliníková fólie. zdroj: www.howdididoit.com Sauny se buď vytápějí dřevem (počítejte s dalšími náklady na stavbu komíru, vyhřátí zabere 60 až 90 minut), plynem nebo elektrickými kamny (počítejte s polovinou času). Kamna (akumulační nebo přímotopná) zajišťují nejkomfortnější provoz, dbejte u nich na kvalitu a nejlépe nerezové provedení kovových částí. Na vytopení malé sauny stačí kamna s výkonem 3 kW, místo s rozměry vyššími než 3,5 metrů krychlových si už vyžádá přípojku na 380 V. Teplotu, čas a osvětlení reguluje u elektrických saun uvnitř umístěná ovládací jednotka.

Sauna doma, nebo venku?

Základem sauny umístěné v interiéru je dobře větratelná suchá místnost, kde se nedaří plísním a kterou dokážete odizolovat od zbytku bytu. Může to být bývalý dětský pokoj, podkroví chalupy, koupelna, sklep nebo garáž. Kvůli ochlazování je důležitá návaznost na koupelnu (vana, sprcha) nebo přístup do venkovních prostor (potok, vodní nádrž). Zdroj: www.karibu.cz Saunu můžete mít i na zahradě ve formě samostatného domku blízko vody nebo bazénu. Počítejte s tím, že jeho cena, do níž se promítnou i náklady na přívod kanalizace a elektroinstalace nebo přidání převlékárny či sprchy, bude vyšší, domek musí navíc odolávat vlivům počasí.

Postavíte za jediný den

Usazení typizované sauny byste měli zvládnout pomocí běžných nástrojů. Typizované sady se jednoduše smontují a zapojí do standardních zásuvek, vždy je přitom nutno dbát na pečlivou izolaci elektrického vedení. Výrobci rovněž dodávají sauny na míru. Detaily také hrají roli, stylové osvětlení v kabině vytváří atmosféru a přispívá k relaxaci - hodí se barevné nasvícení či hvězdná obloha, ti náročnější ocení i osazení reproduktory. Sauna pro jednu osobu by měla mít minimální rozměry 90 na 120 centimetrů, pro skupinu šesti až osmi osob je optimální 300 na 350 centimetrů s klasickou výškou stropu 2,1 metru.

Co si o sauně zapamatovat?

• Stavbu typizované sauny zvládnete v jednom dni • Sestava „na klíč“ uspoří nejvíce času a práce • Používejte pouze speciální saunové kameny • Při prvním použití nechte saunu zapnutou po dvě hodiny na 80 stupňů, aby se z kamen uvolnila vrchní vrstva. Saunové kameny tak nebudou praskat. • Podlahy vybavte protiskluzovou dlažbou s dřevěnými rošty. • Poučte všechny členy rodiny o tom, jak mají při provozu sauny dbát na bezpečnost

ab
ab
ab
ab
ab