Kategorie

Domácí pracovna může být místem klidu a harmonie

Práci si dnes domů nosí spousta lidí. Upravte si svůj byt či dům tak, aby se vám dobře pracovalo.
Příjemné prostředí domova je tím, co láká spoustu lidí, aby si nosili práci domů a nemuseli složité a mnohdy náročné úkoly dodělávat v neosobní kanceláři po večerech. Domácí kancelář může vypadat různě.
 

Pracovní kout

Pracovní kout by měl být doma místem, kde se budete pohybovat jen vy. Ani partner či osoba, která u vás doma uklízí, by k vašemu stolu neměla mít přístup. Důležité je nepouštět do těchto míst ani děti. Jinak neškodné a hravé dokáží vybarvit důležitou smlouvu či projekt a vy můžete začít na novo. Dokážete si představit, že vám se stolu vyhodí veledůležitý kontakt, který je napsaný na papírku?

Základem je stůl

Základem každého pracovního prostředí je kvalitní stůl. Nemusí se jednat o nevzhledný kancelářský nábytek. Domů si můžete vybrat moderní či historický či luxusní stůl. Vybírat budete zřejmě podle svých finančních možností. Vždy ale dbejte na to, aby byl dostatečně velký a měl uzamykatelné šuplíky. Právě v nich by měly být nejdůležitější věci.

Notebook, nebo klasické PC?

Velmi těžká otázka a ještě těžší odpověď. Většina domácností má doma klasické pevné počítače. Nikde však není napsáno, že si na váš pracovní stůl nemůžete položit pracovní notebook. Jeho výhodou je, že není dostupný dětem, které dokáží vypozorovat i váš osobní kód a nabourají se vám do vašich složek.

Důležité světlo

Většina psychologů doporučuje, aby byl domácí pracovní kout poblíž většího okna. Může se totiž stát, že onemocníte a budete chtít pracovat doma. I když budete mít chřipku anebo jen víkendové volno, tak vás bude světelná energie nabíjet během celého dne. K tomu se přes den i večer můžete podívat ven. Nejlépe pak na zelené stromy či lesy. Rozhodně se nedoporučuje mít domácí pracovnu s výhledem na parkoviště. Stůl si vybavte kvalitní lampičkou, která vám nebude umožňovat jen snadnou orientaci na stole, ale díky jejímu světlu si také nebudete ničit zrak při čtení či psaní.

Psychologický efekt vhodných doplňků

Po přečtení výše uvedených řádků jste asi smutně sklopili hlavu a řekli, tak to nemohu mít kancelář. Vždyť se z okna dívám k sousedovi na balkon. Omyl. Najděte si tedy v bytě místo, které sice je světlé, ale není přímo u okna. Využijte své invence a na stěnu si kromě velkého pracovního kalendáře nalepte obrázky přírody, motorek či jiných krásných fotografií, které vás uklidňují nebo ještě lépe řečeno motivují. Když se nemůžete dívat z okna, tak si pořiďte akvárium či terárium a večer v přítmí jej rozsviťte. Ve chvíli, kdy vás bude i v bytě z náročné práce bolet hlava se chvíli dívejte na ladný pohyb rybiček anebo na rozvážný pohyb chameleona. Není od věci si k pracovnímu koutu postavit hudební aparaturu a do ní si pustit příjemné a relaxační melodie. Práce jde pak mnohem snáze.

ab
ab
ab
ab
ab