Kategorie

Domácí pracoviště V. – Důležité nezbytnosti

Pořízení pracovní židle a stolu máme za sebou. Nyní nás ale čeká neméně důležitá záležitost, a tou je rozmístění potřebného nábytku v prostoru domácího pracoviště. Nesmíme zapomenout ani na světla a odkladné plochy.

Police pro pár potřebných dokumentů či několik knih mohou být součástí pracovního stolu

Světlo denní i umělé

Neopomenutelným aspektem při zařizování domácího pracoviště je volba vhodného místa pro umístění stolu. Pokud nám to prostor dovolí, snažíme se stůl postavit tak, aby na něj dopadalo světlo ze strany. Světlo by nemělo být ostré, ale spíše rozptýlené. Pokud pracujeme s počítačem, je vhodné umístit obrazovku dál od oken a velkých zdrojů světla, abychom se vyhnuli oslnění. Pečlivě promyslíme i rozmístění účelového osvětlení. Vhodné jsou například lampy s posunovatelným ramenem na kloubu, které pomohou osvětlit vždy ten prostor, kde právě pracujeme. Stínítko lampy by se mělo nacházet alespoň 40 cm nad povrchem stolu. Světlo umístěné níž osvětlí jen velmi malou plochu a pak dochází k prudkému přechodu světla a stínu, což působí při práci rušivě. Doporučit lze i bodová světla, která můžeme zaměřit na prostor, kde je světla potřeba nejvíce.

Členění domácího pracoviště

Při nedostatku místa pro skladování dokumentů, složek či šanonů lze zvolit praktické kontejnery na kolečkách, které po skončení práce snadno zasuneme pod stůl. Navíc mohou posloužit jako přídavné stolky či stoly pod tiskárny či jiná zařízení. Pokud potřebujeme větší pracovní plochu než nám umožňuje pracovní stůl, necháme si ke stávající pracovní desce namontovat přídavnou pracovní desku připojenou kloubem, kterou můžeme po skončení práce snadno sklopit. Pro dokumenty či slovníky volíme buď klasickou otevřenou knihovnu nebo mobilní policovou sestavu, kterou můžeme oddělit domácí pracoviště od zbytku místnosti. Vhodné je rovněž kombinovat uzavřené a otevřené části polic, které celou sestavu odlehčí. Pro málo používané dokumenty použijeme oddělení zavřená dvířky či roletami, často používané materiály umístíme co nejblíže ke stolu. Přehledný a dobře zorganizovaný prostor nám poskytne optimální podmínky pro domácí práci. Logicky a ergonomicky zařízené prostředí také nebude nadbytečně zatěžovat naše tělo a umožní nám výkonně a příjemně pracovat z tepla domova.
ab
ab
ab
ab
ab