Kategorie

Domácí pracoviště IV. – Pracovní stůl

Kvalitní stůl vytváří spolu s dobrou židlí pracovní prostředí, kde čas vynaložený na práci budeme vnímat jako příjemně trávenou dobu. Proto se podobně jako u pracovní židle zaměříme nejprve na funkčnost a praktičnost stolu.

Velký pracovní stůl ve tvaru písmene L nabízí dostatek prostoru k mnoha činnostem
Vlastnosti pracovního stolu Pracovní stůl by měl být dostatečně vysoký. Prostor mezi židlí a pracovní plochou by měl být 27–29 cm, doporučená výška stolu je 72–76 cm. Optimálním řešením pro domácí pracoviště je stůl s regulovatelnou výškou, kterou je možno podle uživatele individuálně nastavit. Šíři stolu volíme podle pracovních aktivit a také podle toho, zda na stůl umísťujeme veškeré technické zázemí. Šíře se zpravidla pohybuje mezi 60 cm a 80 cm, minimální doporučená délka je 120 cm. Velmi vhodné jsou stoly s nastavitelným sklonem pracovní desky, což využijeme především při střídání různých typů pracovní činnosti. Pokud pracujeme na klasickém počítači je vhodné uvažovat o výřezu na pracovní desce, kam je možné umístit klávesnici a myš. Pro zvýšení pohodlí zvolíme stůl se zaoblenou čelní pracovní deskou.

Při nedostatku místa vytvoří rohový stůl s poličkami celé domácí pracoviště

Stůl jako písmeno

Na trhu jsou různě tvarované pracovní desky. Místo klasického obdélníku lze doporučit stoly ve tvaru písmene C či L, kam je možné pohodlně umístit počítač i jeho další příslušenství. Mezi jednotlivými částmi delší pracovní desky se můžeme jednoduše přemísťovat na kancelářské židli opatřené kolečky. Podle nejnovějších studií je prokázáno, že nejvýhodnější poloha klávesnice je na vysouvací (případně i výkyvné) desce, která zaručí, že úhel v lokti se zvětší na více než 90o. Počítač umístíme tak, aby horní řádka textu na obrazovce byla nepatrně pod úrovní očí. Zároveň by měl být monitor počítače v jedné přímce s klávesnicí, abychom minimalizovali otáčení krku, případně celého těla. Podobně i nevhodně umístěná myš na pracovním stole může znesnadňovat její pohodlné ovládání. Proto se ji snažíme umístit tak, abychom na ni dobře dosáhli. Zápěstí s předloktím by přitom mělo být v jedné rovině, čímž zmenšíme tlak na šlachy v zápěstí.
ab
ab
ab
ab
ab