Kategorie

Domácí pracoviště III. – Možnosti židle

Už při koupi pracovní židle bychom si měli nechat řádně vysvětlit všechny její funkce a prodávající by nám měl předvést individuální nastavení židle. U složitějších typů je samozřejmostí návod, který by měl zodpovědět všechny dotazy a předejít případným problémům spojeným s nevhodným používáním a nastavením židle.

Židle vhodná pro dlouhodobé sezení, nastavit zde můžete opěrku hlavy, zad, rukou, sedák a pochopitelně i celkovou výšku
Nenechme se odradit na první pohled složitějším ovládacím mechanismem. Po krátkém zacvičení bude snadno a lehce ovladatelný a pokud se o židli nemusíme s nikým dělit, lze převážnou většinu parametrů trvale nastavit. Měníme pak pouze funkce, které je třeba upravit dle prováděných pracovních úkonů.

Co nám židle umožní

Pokud v domácím pracovišti píšeme na papír i na klávesnici počítače, která není snížená, měla by nám židle umožnit měnit sklon sedáku. Odlehčení svalstva a protažení páteře zajistí zase jiné funkce naší pracovní židle – např. změnou odporu pružin, což alespoň v malé míře umožní protažení. Aktivně můžeme kombinovat různé typy práce, dokonce se i při dlouhém telefonátu či čtení zhoupnout a ve snížené poloze zádové opěrky spočinout v uvolněné pozici. Pokud si chceme zajistit ještě větší komfort, neopomeneme si pořídit opěrku hlavy, která naši relaxaci spolehlivě podtrhne. Správně nastavená bederní opěrka sníží tlak na meziobratlové ploténky a celkově tak zmenší možnost vzniku bolestí zad. Všemi těmito důmyslnými aparáty zamezíme dlouhodobému strnulému sezení, které zatěžuje nejen naše zádové, ramenní i šíjové svaly, ale odlehčíme i páteři, která pak nebude tolik trpět nadměrným zatížením.

Dynamické sezení znamená možnost měnit na židli polohy při práci

Židle – automat

Převratnou novinkou na trhu jsou „chytré“ židle, kde většinu ovládacích mechanismů nahradil jeden jediný, který se automaticky přizpůsobí tělu. Ruční ovládání jednotlivých funkcí, které zjišťují ostatní dynamické židle, je zde omezeno na minimum, což zabraňuje špatnému nastavení a chybné manipulaci. Tento důmyslný systém je doplněn speciálně konstruovaným sedákem, který je vyplněn gelovým materiálem. Ten plně respektuje zatížení našeho těla a poskytuje maximální pohodlí tím, že zajišťuje správné rozmístění tlaku. Tyto systémy mohou být ještě doplněny o speciální vrstvy materiálu, které odvádí přebytečné teplo a vlhkost. Za takovou židli ovšem zaplatíme alespoň dvacet tisíc.

Bez opírání

Jako doplňkovou volbu sezení, kterou ocení zejména umělci, architekti při rýsování, ale i děti, jsou různě technicky konstruované podpěry, které slouží jako přechodná a krátkodobá forma pracovní židle. Jedná se o sedák bez podpory zad, který je možno nastavit do různých poloh podle výšky jedince.
ab
ab
ab
ab
ab