Kategorie

Domácí pracoviště II. – Výběr židle

Kvalitní pracovní židle má svou nezastupitelnou roli nejen v kancelářích, ale stále častěji i v domácích pracovištích, odkud mnozí z nás řídí svou agendu, podnikatelské aktivity či jinak duševně pracují.

Kožená židle vypadá sice elegantně, ale rozhodně není vhodná pro celodenní sezení
Na pracovních židlích trávíme hodně času, a tak bychom se měli zamyslet nad tím, jestli naše židle plně splňuje všechna kritéria, která na ni klademe. Židle musí vyhovovat našim potřebám a poskytovat nám optimální prostředí k plnému soustředění na práci – delší sezení na obyčejné židli není jen nepohodlné, ale po čase můžeme začít trpět bolestmi zad apod.

Nedejte na první dojem

Přestože investujeme nemalé částky do nejmodernějších počítačů, notebooků a dalšího technického zázemí našich pracoven, při volbě pracovní židle dáme na první dojem a často se spokojíme s klasickou černou „manažerskou“ židlí potaženou koženkou. Takový nákup se povětšinou obejde i bez pečlivého ozkoušení židle a její funkčnosti v místě prodeje. Výsledkem takové koupě je pouze nový kus nábytku, který často není uzpůsoben pro dlouhé sedavé zaměstnání a nesplňuje ani nejzákladnější funkce, které od dobré pracovní židle očekáváme. Jak by tedy správná židle měla vypadat? Především by měla umožnit aktivní sezení, tedy takové, které by kompenzovalo náš sedavý způsob života a malé množství fyzické námahy a pohybu. Ačkoli naši předci mohli dříve sedět i na tvrdých židlích, protože nenaseděli zdaleka takové množství času jako my dnes, v dnešní „sedavé“ době je však nutné přistupovat k volbě pracovní židle rozvážně a dopřát si větší komfort, tedy nábytek, který nebude naše tělo ještě více zatěžovat, ale poskytne mu naopak oporu a úlevu a zpříjemní nám tak hodiny trávené v domácím pracovišti.

Jak vybrat správnou pracovní židli?

Neměli bychom se nechat zlákat reklamními akcemi velkých obchodních řetězců a prodejen, kde nejsou na prodej tohoto typu nábytku specializováni. Naopak se zaměříme na obchody, které mají s prodejem kancelářského nábytku zkušenosti, nabízejí širokou škálu rozličně řešených židlí, které je možné přímo na místě vyzkoušet. Prodejce by měl být schopen přesně vysvětlit mechanismy a různé typy nastavení židlí, doporučit optimální židli podle naší výšky a hmotnosti. Teprve u takového prodejce můžeme nalézt židli na míru, v níž se budeme cítit příjemně a hodiny trávené sezením pro nás nebudou muka, ale příjemným odpočinkem. V takové židli je pak sezení dynamické, což znamená automatické přizpůsobení zádové i sedací opěry pohybům trupu. Kvalitní židle umožňuje také relaxační polohu (až 125o úhel zádové opěrky), která zabrání statickému zatížení našeho těla, zlepší prokrvení a nabídne nám potřebnou relaxaci přímo na židli. Hlavním požadavkem pro správný výběr pracovní židle je vyzkoušet ji. Při koupi je nutné řídit se tím, jestli se nám v pracovní židli dobře a pohodlně sedí. Až v druhé řadě jde o volbu vhodného designu či potahové látky. Vyzbrojeni těmito základními znalostmi se můžeme vydat na nákup.

Pro zdravé sezení musí mít židle nastavitelnou výšku, šířku sedáku a výšku opěrky zad

Požadavky na pracovní židli

Samozřejmostí je stabilita pracovní židle, kterou zaručí většinou pětiramenná podnož na kolečkách. Ta se liší podle typu podlahové krytiny. Nastavitelná výška sedáku zajistí optimální výšku pro každého tak, aby při sedu koleno a lýtko svíralo pravý úhel a chodidla byla na podlaze. Nastavitelná síla odporu zajistí přizpůsobení židle váze uživatele. Dostatečně široká sedací plocha. Sedák by měl být vpředu zaoblen, vzadu mírně zvednut a celá sedací plocha by měla být anatomicky vytvarovaná. Pokud u stolu v průběhu dne střídáme různé typy práce, jistě oceníme i sedák, u něhož lze měnit sklon. Vertikálně polohovatelná opěrka zad a dynamické opěradlo s mechanickou pružinou. Při více činnostech oceníme rovněž područky, které by měly být lehce výškově a bočně nastavitelné. Samozřejmostí jsou kvalitní potahové látky, které musí být prodyšné a snadno čistitelné.

Za kolik?

Dalším z kritérií, jež hraje důležitou roli při výběru pracovní židle, je bezpochyby cena. Měli bychom zvážit, kolik času denně trávíme v domácím pracovišti. Pokud na židli trávíme více něž osm hodin denně, měli bychom zvolit takovou pracovní židli, která bude kvalitní a zároveň při každodenním používání vydrží mnoho let. Čím více hodin sezením trávíme, tím více bychom měli být ochotni investovat. Velmi obecně lze říci, že při koupi kvalitní pracovní židle musíme počítat s investicí od desíti tisíc korun výše. Vyšší cena by měla automaticky znamenat i složitější pružinový systém židle, který pomáhá aktivním způsobem měnit polohu na židli a odstraňovat tak námahu a únavu z dlouhého sezení. Zároveň investice do dražší židle znamená delší životnost zaručenou lepší a kvalitnější konstrukcí.
ab
ab
ab
ab
ab