Kategorie

Domácí elektrospotřebiče - jak se vyhnout nebezpečí?

Ulehčují nám život a pracují za nás. Jak se k nim chovat, aby nám dlouho vydržely a stále bezchybně pracovaly? Jak s nimi zacházet, aby zároveň neohrozily naše zdraví? Jde možná o banální věci, ale právě ty jsou často důvodem vzniklých škod či zranění.

Dodržujte rozumné zásady

Elektrické spotřebiče jsou v domácnosti skvělým pomocníkem. Ulehčují nám život ve všech jeho oblastech počínaje hygienou či zdravím až po péči o domácnost a dům. Vyžadují však specifický přístup a dodržování pár zásad při manipulaci s nimi. Některé ze zásad se mohou zdát příliš omezující či zbytečné, mají však svůj smysl. Pokud je nepodceníte, spotřebič se vám velice dobře odvděčí dlouholetým bezproblémovým provozem a bezchybnou funkčností.

Elektronice škodí mokro i vzdušná vlhkost

S elektrickými spotřebiči je třeba pracovat velice opatrně a dodržovat veškeré uvedené bezpečnostní zásady. Skutečnost, že je zdraví nebezpečné používat či obsluhovat elektrické spotřebiče s mokrýma rukama nebo dokonce ve vodě či z vody, zná každé malé dítě. Věděli jste ale například, že i přímé sluneční paprsky či mráz mohou elektrické zařízení nenávratně poškodit? V případě používání elektrospotřebičů je dobré sledovat také pokojovou vlhkost, která má na jejich bezproblémový chod nezanedbatelný vliv. V příliš vlhkém prostředí mohou kovové součásti elektrických zařízení začít korodovat, což může mít v důsledku vliv na jejich funkci. Moderní elektrické přístroje jsou uzpůsobeny tak, že vydrží mnoho, přesto je dobré mít bezpečností zásady na mysli a dodržovat je.

Čtěte návody

Elektrické spotřebiče je vhodné v každém případě používat teprve po důkladném prostudování návodu k použití. Nejenom, že se seznámíte se správným používáním elektrického spotřebiče, ale naleznete zde také informace o doporučené údržbě, servisu a o odstraňování případných drobných závad. Nestane se vám tak, že byste nevhodnou manipulací přístroj poškodili nebo neodborně ošetřili. Na takto poškozený spotřebič se navíc ani nevztahuje záruka.

Údržba elektrospotřebičů pro domácnost

Určitě je dobré dbát na pravidelnou údržbu jednotlivých součástí spotřebiče. Zvláštní péči si zasluhují prachové filtry či sací hlavice u vysavačů, tukové filtry u kuchyňských odsavačů a další komponenty. Pokud totiž nedochází k jejich pravidelné údržbě nebo nejsou včas vyměněny, mohou nadělat více škody než užitku. Pokyny výrobce v tomto směru nejsou zbytečné a bývají skutečně reálným odhadem situace. Pokud budete s přeplněným prachovým sáčkem vysávat svůj byt po dlouhé týdny vězte, že více prachu roznesete než abyste jej vysáli. Nehledě na to, že plný prachový sáček vysavače je ideálním místem pro rozmnožování a tudíž i další šíření roztočů a alergenů všeho druhu.

Zkrácený program myčky plýtvá energií

Přestože jsou návody docela nudná záležitost, jejich pečlivé čtení se skutečně vyplatí. Jedině detailním přečtením návodu odhalíte všechny funkce vašeho nového elektrospotřebiče, co všechno umí a jak je třeba jej používat. Návody často odrazují od jejich otevření již svou objemností. Jsou však úžasně praktické. Například v příručce k myčce se můžete dozvědět, že zkrácená verze mycího programu spotřebuje mnohem více elektrické energie, než nezkrácený cyklus. A takováto informace je jistě velice cenná.

Prach elektrospotřebiče ničí, můžete i vyhořet

Věc, kterou mnozí při používání elektrických spotřebičů podceňují je jejich pravidelná údržba a vysávání usazeného prachu. Prach se v domácnosti usazuje nejenom na vnějších plochách nábytku a spotřebičů, ale také uvnitř elektrických přístrojů. Vrstva prachu usazeného na vnitřním elektrickém zařízení může velice lehce způsobit zkrat a následně i požár. V lepším případě v takové situaci dojde pouze k poškození přístroje, v horším případě může vyhořet i celý byt.

Servis pro elektrospotřebiče

Je proto dobré jednou za 3-4 roky provést důkladnou údržbu všech spotřebičů. Doporučená doba je samozřejmě odvislá od toho, v jak prašném prostředí žijete a kolik prachu se tedy v přístroji usazuje. Pokud nemáte zkušenosti s elektrikářskými pracemi, sami se do této náročné záležitosti nepouštějte. V každém servisu vám tuto údržbu rádi provedou. Na jaký servis se v takovém případě obrátit? Ideálně na telefonní číslo uvedené v návodu. Tedy na autorizovaný prověřený zákaznický servis. Bude-li totiž třeba vyměnit nějakou součástku, v tomto servisu budou mít bezpochyby po ruce originální díl, což v neautorizovaných servisech nemusí být samozřejmostí.

ab
ab
ab
ab
ab