Kategorie

Do práce dva kroky

Ne každý z nás si zřejmě dovede představit, že bude celý den pracovat doma. Někteří lidé ale naopak pracují doma rádi. Je jich dokonce tolik, že o domácím pracovišti můžeme hovořit jako o jednom z fenoménů dnešní doby.

Nejdůležitějším kritériem při zařizování pracovny je velikost prostoru, který je pro ni k dispozici. V případě, že chceme k jejímu zbudování využít některý ze stávajících pokojů, musíme počítat s pohybem dalších členů rodiny. Jestliže máme k dispozici například velký obývací pokoj, nebudeme mít problémy ani s velkorysým pracovním koutem (můžeme jej spojit i s lodžií). Od ostatního prostoru ho můžeme oddělit stěnou z transparentního či neprůhledného materiálu. Místečko k práci nabízí i ložnice - pokud ovšem obětujeme toaletní stolek nebo jednu skříň, do níž místo oblečení uložíme stůl i s počítačem. Mnohem lepší využití najdeme ve velké ložnici, kde můžeme pracovní kout umístit z kterékoli strany za postel.

Základní zařízení Samostatnou pracovnu nebo pracovní kout v bytě nebo domě by měly tvořit tyto základní kusy nábytku a doplňků: psací stůl, kvalitní židle, poličky, zásuvky, technické vybavení (závislé na druhu vykonávané činnosti) a kancelářské doplňky. Pracovní místnost lze podle ing. arch. Ľubice Tomajkové zařídit stolkem a židlemi. Požadujeme-li větší pohodlí, je lépe zvolit křesla a sedačku. „Toto je varianta pro dostatek místa. Jestliže je pracovna malá, řešení je těžší a je důležité vyčleněný prostor zařídit účelně a efektivně. V tomto případě si musíte dobře rozmyslet, co k práci opravdu potřebujete,“ upozorňuje zkušená bytová designérka. Stůl je grunt Doporučená výška stolu, u kterého pracujeme vsedě, je 72 až 76 cm. Vhodné jsou nastavitelné nohy vysoké od 60 do 90 cm, protože tak si vytvoříte pracovnu „ušitou na míru“. Šířky pracovních desek jsou různé. Základní šíře jsou 60, 80 a 90 cm. Minimální doporučená délka je 120 cm. Současný trh nabízí stolní desky různých tvarů. Nepodléhejte módním trendům a raději zvolte klasický tvar. Pracovní stoly s počítačem sestavujeme do tvaru „L“. Spojovací roh využijeme k umístění monitoru, horní okraj monitoru by měl být ve výšce vašeho obočí ve vzdálenosti na délku ramen. Širší část stolu používáme na psaní, užší na telefon, fax, scanner a jiné doplňky jako jsou pořadače, šanony, děrovačka, sešívačka a další drobnosti. Klávesnici můžeme umístit přímo na stůl nebo na výsuvnou polici 15 cm pod okrajem stolu.

Zdravě hledět a sedět Lampu vždy umístěte na druhou stranu, než máte ruku, kterou píšete. Spodní hrana lampy má být níže než rovina očí, aby vás světlo neoslepovalo. Funkční osvětlení dopadá za monitor. Světelný kontrast mezi okolím a monitorem nesmí být velký, aby neunavoval oči. Židle by měla být anatomicky tvarována, s opěradlem na záda a výškově nastavitelná. Při nákupu židle si ujasněte, k čemu bude sloužit a jaké potřeby má splňovat. Poraďte se s odborníkem na zařizování interiéru, nebo přímo u výrobce. Kvalitní židle totiž není nejlevnější. Police na dokumenty může mít klasický tvar knihovny. Pro úsporu místa vybíráme takové, aby jejich hloubka odpovídala našim potřebám na uložení pracovních materiálů. Mobilní sestavy použijeme na dělení prostoru a zároveň budou plnit svoji prvotní funkci.

Pracovna plná zeleně Na závěr trochu krásy… Jedním z nejvhodnějších způsobů, jak zatraktivnit pracovnu, je instalace zeleně. Ta totiž plní nejen estetickou, ale také zdravotně-hygienickou roli. Zvláště druhy s malými listy (fíkus, břečťan) působí doslova jako zelené ?ltry proti prachu. Podle výsledků nedávných výzkumů zeleň navíc, i když jen v malé míře, zachycuje a rozkládá škodlivé chemické látky, jako jsou formaldehyd, benzen nebo trichlóretylén, které se v interiéru často hromadí. Jiřina Komoňová

Myslíme na budoucnost Už do projektu nového domu či bytu je vhodné zapracovat detaily, k jakým patří například i výklenek v ložnici o minimální šířce 120 cm. Použijeme- li ho jako pracovní kout, je vhodné ho od spací zóny oddělit například dekorativní textilií nebo žaluziemi.

Kam s tím? • Pracovní stůl a židle jsou nezbytností, bez kterých se nelze obejít. • Police je při dostatku místa možné nahradit kontejnery na kolečkách, které se po skončení práce zasunou pod stůl. Naopak v průběhu činnosti slouží jako pomocná pracovní a odkládací plocha. • Dalším řešením je přídavná pracovní deska připevněná ke stolu otočným kloubem. Po vysunutí je z jednoduché desky stůl skoro o polovinu větší. • Velmi úspornou možností je celé pracoviště schované ve skříni. Po otevření se vysune pracovní deska s klávesnicí a monitorem. Otevřená dvířka slouží jako police a veškeré technické vybavení je uloženo uvnitř skříně na poličkách. Máte s problematikou, o které pojednával náš článek, vlastní zkušenosti? Podělte se o ně s ostatními. Nejlepší tipy odměníme a zveřejníme v příštím čísle Světa bydlení.
ab
ab
ab
ab
ab