Kategorie

Dlažba, parkety nebo koberce?

Dlažba, parkety nebo koberec? Jaký typ podlahy zvolit?
Na celkovém dojmu z interiéru má velký vliv samozřejmě typ podlahy. Na výběr je nespočet druhů - od koberců, přes keramickou podlahu až k litým podlahám. Která z nich je ale nejlepší volbou?

Keramické dlažby

Začněme podlahou z keramické dlažby, ta je velmi častou volbou zejména v rodinných domech. Její velkou a nezpochybnitelnou výhodou je praktičnost. Patří mezi nejjednodušeji udržovatelné podlahové krytiny, je také vhodná pro podlahové vytápění a alergiky. Mezi její nevýhody patří ale tvrdost, většina povrchů je velmi kluzká a bez podlahového vytápění je studená. Pro nás je ale jasnou volbou alespoň do koupelny a na toaletu.

Koberec

V tomto případě jsou výhody a nevýhody poměrně jednoznačné a není třeba o nich dlouze přemýšlet. Pro ty, co mají rádi pohodlí, útulnost, příjemný dojem a chtějí mít podlahu rychle vyřešenou, je koberec jasnou volnou. Zároveň si můžete vybrat z velice široké nabídky. Nevýhodami jsou samozřejmě časté usazování prachu, kratší životnost a především problematická údržba. Stačí malá nepozornost a musíte zjišťovat, jak koberec vyčistit. Proto doporučujeme nepokrývat celou podlahu kobercem, ale používat koberce menší. Ty stojí pár korun a při poškození se dají jednoduše vyměnit.

Dřevěné parkety

Tento typ podlahy vynikne zejména v reprezentativních prostorech, například v obývacím pokoji. Výhodou nám může být opět veliký výběr vzorů a druhů dřeva, formátů a povrchové úpravy a poměrně jednoduchá montáž. Zároveň se ale příliš nehodí do místností, kde je vlhké prostředí a nebo kde by mohlo dojít k poškození – konkrétně tedy koupelna nebo kuchyň.

Laminátové podlahy

Tato kategorie je velmi podobná té předchozí, rozdíl je ve vrchní nášlapné vrstvě, tu v tomto případě tvoří fólie nebo několik vrstev papíru napuštěný speciální pryskyřicí. Hodí se například do namáhavých prostorů. Výhodou je opět široký výběr vzorů, sáhnout můžete například i k exotickým dřevinám. Montáž je jednoduchá a podlaha je odolná. Nevýhodami jsou pak naopak citlivost na vlhkost, studený a drsný povrch a především nemožnost opravy opotřebených ploch.

Marmoleum – přírodní linoleum

Jde o plovoucí podlahu z přírodních materiálů, velice rychle dosahuje pokojové teploty a opět máte na výběr široké množství. Materiál je vhodný pro alergiky, je vysoce trvanlivý, odolný proti poškození, vodě a vlhkosti, teplejší než klasické linoleum a tlumí hluk. Na co si ovšem dejte pozor je cena, náročnost pokládání a údržba zejména v namáhavějších prostorech.

ab
ab
ab
ab
ab