Kategorie

DIY: Kompostér do bytu

Kompostér do bytu

Ne, nejsme blázni, je to jednodušší, než se na první pohled zdá. Navíc málokdo z vašich přátel bude vůbec tušit, že máte doma kompost.

Vše se odehrává ve vermikompostéru

Ve vermikompostéru žížaly zpracovávají váš bioodpad, ze kterého vzniká hnojivo. Je tvořen celkem ze tří nádob, které jsou uloženy v patrech nad sebou. Mezi patry jsou otvory, kterými žížaly prolézají. Do vrchních dvou pater je umístěna zemina s novinovým papírem a žížalami. Spodní patro slouží jako zásobník pro žížalí čaj, který se využívá jako hnojivo pro rostliny.

Jak se o kompost starat?

Jediné, o co je třeba se starat, je vlhkost kompostu. Pokud je příliš vlhký a blátivý, stačí přidat novinový papír. V opačném případě stačí zalít malým množstvím vody.

Jak je to se zápachem?

Díky tomu, že žížaly nepřetřžitě pracují, nedají bioodpadu čas na to, aby začal uvnitř vermikompostéru zahnívat. Svojí činností vyrábí vysoce kvalitní hnojivo. Je to docela sranda, mít vlastní zvířátka, která po vás svým způsobem uklízí a ještě tak vyrábí něco opravdu užitečného.

Chci vlastní vermikomposter, co teď?

Právě jste se rozhodli pro vlastní vermikompostér, kde ale sehnat žížaly? Na tuto a další otázky vám odpoví na speciálních workshopech pořádaných kokoza.cz, kde vás naučí, jak si vlastní kompost založit, čím žížaly krmit a co jim nechutná a neprospívá.

Kompostování designově!

Vermikompostér si můžete vyrobit sami nebo ho jednoduše koupit a udělat z něj designovou součást vašeho bydlení. Na ekonakup.cz najdete Vermikompostér Urbalive. Design navrhl Jiří Pelcl a o technologické zpracování se zasloužila firma Plastia. Tento kompostér můžete mít klidně v kuchyni a skvěle si bude rozumět s moderním designem vašeho bydlení.

Co říkáte, pořídíte si vlastní vermikompostér?

 

Zdroje: www.kokoza.cz, www.ekolist.cz, www.kompostuj.cz

Fotogalerie

ab
ab
ab
ab
ab