Kategorie

DIY: Jak vyrobit adventní věnec?

DIY: Jak vyrobit adventní věnec?

Přivítejte advent zapálením svíčky na vlastnoručně vyrobeném věnci. Není to nic složitého. Stačí se držet našeho návodu, ve kterém vám krok po kroku ukážeme, jak si vyrobit adventní věnec podle svých představ.

Co budete potřebovat?

  • chvojí
  • kruhový korpus na věnce (slaměný nebo polystyrénový)
  • zelený vázací drát
  • tavicí pistoli
  • 4 svíčky
  • ozdoby (např. kolečka sušených pomerančů, perníčky, ozdobičky na stromeček, hvězdičky anýzu, celou skořici, mašle atd.)

Jak si připravit chvojí?

Druhy jehličnanů můžete nakombinovat, jen musíte počítat s tím, že například smrk začne v teple brzy opadávat. Oproti tomu borovice vydrží po celé svátky. Ať už zvolíte kterékoliv větvičky, než je začnete připevňovat ke korpusu, zkraťte je, aby byly podobně dlouhé (cca 15 cm). Díky tomu se vám s nimi bude lépe pracovat.

Vázání věnce je snadné

Na věnec připevňujte 3 až 4 větvičky naráz. Drátem je omotávejte kolem jejich spodních částí k věnci. Tyhle „svazky“ vrstvěte tak, aby horní části větví překrývaly vázání drátem.

 

Můj tip: Někdo na připevnění chvojí používá provázek, nicméně měkký vázací drát se mi osvědčil lépe. V první řadě je výhodou jeho barva, která mezi větvemi zanikne, ve druhé pak to, že se nepovoluje.

Základ máte hotový

Zkontrolujte, zda vám někde nekouká drát nebo korpus. Pokud ano, stačí je dalšími větvičkami zamaskovat. Máte-li věnec vytvořený z jednoho druhu chvojí, v tomto kroku ještě můžete pro ozvláštnění přidat pár větviček jiného – například thuje.

Kterou barvu svíček zvolíte?

Zapíchejte do věnce bodce a rovnou na ně dejte také svíčky, ať si můžete naplánovat, jak věnec ozdobíte. Od jejich umístění a barvy by se totiž mělo odvíjet celé ladění. Fialová je trendem, zlatá zase osvědčenou klasikou… nicméně fantazii se meze nekladou.

 

Někdy méně znamená více

Zdobení adventního věnce je čistě na vás, nicméně zapomenout byste neměli na to, že v jednoduchosti je krása. Nepřehánějte to s kombinací mnoha barev. 

 

Pokud se rozhodnete pro ozdobičky, pak kupte raději ty, které nemají zakončení pro zavěšení na stromeček, ale jsou to jen pouhé kuličky. Sehnat se dají v obchodech s dekoracemi a někdy také s výtvarnými potřebami. Na věnec je snadno připevníte tavicí pistolí, a navíc budou i lépe vypadat.

Přírodní styl

Ozdobit adventní věnec v přírodním duchu má své kouzlo. Použít k tomu můžete třeba šišky, žaludy, celou skořici a hvězdičky anýzu, větvičky s šípky a také oříšky. Přírodniny přitom nejlépe doplní červené mašle a svíčky.

 

Jestli se vám líbí kolečka sušených pomerančů (lze použít i citrony a limetky), počítejte s tím, že se musí zhruba tři dny sušit, takže si je připravte dostatečně dopředu. Jak? Nakrájejte citrusy na rovnoměrná kolečka a ta vyskládejte na utěrku nebo pečicí papír na topení. Po jednom dni je nezapomeňte otočit.

ab
ab
ab
ab
ab