Pořídit dětem pískoviště neznamená sehnat jen hromadu písku a nasypat ji na zahradu. Musíte okolo toho zařídit spoustu věcí. Jak na to?

Nejprve musíte vymyslet, z čeho pořídíte dětem pískoviště. Začněte základním rámem. Ten mívá dvě podoby, buď dřevěné pískoviště - to obecně lépe vydrží nápor dětí, skrze přírodní vlivy se ale opotřebuje dříve, nebo plastové pískoviště - u toho je zase jistota, že nevsákne vodu, děti ho ale spíše rozbijí. Časem u něj budete také řešit jeho zrecyklovatelnost. Vybrat si můžete také ohrady z kamenů nebo cihel.
Stejně tak musíte zařídit nějaký podklad na zem, aby zespodu pískem neprorůstala tráva nebo kořeny. Mohlo by se zdát, že jednoduchým řešením je igelit, ale zde říkáme důrazné ne. Igelit je naprosto nevyhovující, protože zadržuje vodu. "Pod písek do pískoviště používejte zásadně netkanou nebo mulčovací textilii. Na rozdíl od igelitu propouští vodu a písek tudíž nezůstává vlhký,"" říká specialista na zahradní nábytek Martin Hrkal.

Další věcí, kterou musíte vyřešit, je kryt. Veřejná pískoviště na dětských hřištích jsou většinou oplocena, dejte na to pozor i u sebe doma, zejména pokud máte psa nebo kočku. Důležitá je ochrana zejména před toulavými kočkami, které mohou přenášet nemoci. Nemusíte okolo pískoviště složitě stavět mohutný plot, stačí ho chránit pomocí sítě natažené na pár tyčkách, řešením může být i pískoviště se stříškou.

Pískoviště se stříškou totiž ve dne chrání hrající si děti před sluncem, večer ji pak můžete sesunout dolů a poslouží jako kryt. Vyřešit musíte také plachtu. Stejně tak, jak jsme psali o nevhodnosti igelitu jako podložce, je igelit nevhodný i jako kryt. Vytvořila by se pod ním mikroklima, které je ideální pro růst plísní, což by písek naprosto znehodnotilo a museli byste ho složitě vyměňovat. Písek jako takový by měl být opatřen certifikátem o původu, který vám zaručí jeho nezávadnost. Koupíte ho například u firem, jejichž specializací jsou zahradní nábytky nebo dětská hřiště.

Nezapomeňte také na základní hygienu písku - tu provádějte pravidelným prohrabováním či proséváním. Určitě na čištění pískoviště nepoužívejte chemické dezinfekční prostředky, které jsou povětšinou agresivní k dětské pokožce. Můžete si také pozvat profesionála, ten písek vyčistí propařováním, které zničí nežádoucí zárodky i nečistoty. Co se týče vyměňování písku, na hřištích pro veřejnost se písek vyměňuje jednou za rok, u vás na zahradě je to velmi individuální záležitost - pokud ho dobře ochráníte, může vydržet i déle než jednu sezonu.