Kategorie

Děti a počítač

Počítač se dnes často stává neodmyslitelnou nutností moderních domácností. Zatímco mnozí dospělí jsou v jejich užívání doma více zdrženliví, děti u nich dokáží strávit dlouhé hodiny denně. Děti jsou navíc na negativní působení počítače ještě náchylnější. Měli bychom jim vytvořit co nejvhodnější podmínky, které škodlivé dopady na jejich zdraví zmírní.
Děti mají tendenci pokládat kolem počítače různé předměty. Najdeme tu odložené knihy, časopisy, školní pomůcky, oblečení i hračky. Dále mohou na stole neprakticky zabírat místo zařízení, která k počítači patří, jako např. klávesnice, myš, herní konzole, tiskárna, skener, manuály, hry, cd a dvd. Všechny tyto věci dokáží nepříjemně zmenšit pracovní prostor, který potom chybí pro pohodlné a zdravé sezení. Je proto vhodné pořídit pro počítačový stolek nebo můžeme speciálně upravit běžný kancelářský stůl.

Počítačový stolek

Výhodou počítačových stolků bývá jejich mobilita, kdy je můžeme přesouvat podle potřeby. Důmyslné uspořádání poliček, výsuvů a skříněk šetří místo. Na ergonomickou vysunovací desku se umístí klávesnice. Klávesnice je tak při nečinnosti schována ve výsuvu pod stolem, šetří místo a navíc je chráněna před ušpiněněním, politím nebo poničením. Klávesnice by měla být v takové výšce, aby byly paže volně spuštěny dolů a s předloktím svíraly pravý úhel. Monitor může být umístěn na otočném podstavci, který umožňuje variabilní natáčení.

Upravený kancelářský stůl

Kompromisem může být i umístění počítače do sériově vyráběného, ale speciálně upraveného stolu. Aby byla plocha maximálně využitelná, lze počítač zavěsit třeba pod stolní desku. Můžeme ho umístit i do zakryté skříňky, ale musíme zajistit dostatečné odvětrání. Monitor můžeme umístit na vysunovací kloubové rameno.

Důležité parametry

Výška stolu by měla být nastavitelná podle výšky uživatele. Pod stolem musí být dostatek místa, aby se daly natáhnout nohy. Ideální je podpěra nohou. Tyto podpěry bývají ve tvaru pedálu, který známe z auta. Dokonce ho přišlápnutím můžeme nastavit podle chuti do jiného úhlu. Využíváním podpěry pomůžeme jak nohám, tak i zádům a krku.

Židle

Na kvalitní židli rozhodně nešetříme. Výška sedadla i opěradla by se měla dát upravit podle výšky člověka, který bude před monitorem sedět. Nezapomeňme na to, že dítě rychle roste. Židle by měla mít opěrky na ruce a dostatečně široký opěrák zad. Nohy sedícího člověka by měly svírat se stehny pravý úhel, aby nebylo bráněno v oběhu krve.

Klekačka

Přestože se klekačka doporučuje jako zdraví prospěšný výrobek, nemusí to platit pro každého. V populaci se objevují tři druhy zakřivení páteře. Zatímco většině lidé hodiny strávené na klekačce prospějí, zbytek mívá velké problémy.

Monitor

Monitor by měl být umístěna v úrovni očí, přesněji řečeno, horní řádek na monitoru by měl být ve stejné úrovni jako kořen našeho nosu. Vzdálenost obrazovky je závislá na velikosti písma, ale ani ta nejkratší by neměla a klesnou pod 40 cm.
  • Odborníci doporučují vzdálenost od monitoru 75 – 80 cm

Monitor směrem dolů?

Skandinávští designéři zjistili, že neustálým kmitáním pohledu od obrazovky na klávesnici se namáhají oči. Přesouvání pohledu od klávesnice na monitor může být tak časté, že slzní kanálky nestačí zvlhčovat rohovku a oči pak pálí. Tyto stavy mohou být často doprovázeny i bolestmi hlavy. Designéři tedy navrhli monitor, který je zapuštěn do pracovní desky. Lékaři však oponují, pokud ponecháme hlavu ve strnulém stavu bez pohybu, může to mít za následek bolesti páteře. Pokud tedy nejsme s počítačem absolutní začátečníci a nemusíme při každém úderu do klávesnice sledovat prsty, platí pravidlo, že horní část obrazovky je v úrovni našich očí.

Kvůli počítači k očnímu lékaři

Pokud používáme počítač denně, naše oči jsou vystaveny vyšší zátěži, a proto bychom měli navštěvovat očního lékaře každé dva roky. Ustavičné sledování monitoru nemusí nutně přivodit zhoršení zraku, ale může se přihlásit skrytá oční vada.

Myš

  • Děti by měly používat myš menších velikostí nebo takzvaný trackball, který má snadnější ovládání.
Trackball je vstupní zařízení podobné myši. Jde jednoduše o kuličku umístěnou v podložce, kterou se dá pohybem prstů pohybovat - kulička je navrchu, nikoliv zespodu jako v případě myši. Bývá buď samostatně nebo zabudován v notebooku.
  • Naučíme děti používat klávesové zkratky, aby odlehčily ruce, která vede myš.
  • Preferujeme myš s rolovacím kolečkem.
  • Víte, že pohybem myší najezdíte při běžném užívání počítače i několik kilometrů měsíčně?

Klávesnice

Ruce by neměly svírat s klávesnicí ostrý úhel. Pokud jsou ruce příliš vysoko a tvoří tak ostrý úhel, důsledkem bývá bolest ramenního kloubu. Před klávesnici se doporučuje uložit deset centimetrů širokou podložku z měkkého materiálu pro podepření zápěstí, aby bylo ve stejné výšce jako klávesnice.

Choroby moderní doby

Dlouhodobé a jednostranné pohyby bez přestávky prováděné zejména při používání myši vedou k nemocem, které jsme dříve neznali. Jedná se zejména o RSI (Repetition Strain Injury) a syndrom karpálního tunelu. Nejde o žádné maličkosti. Přetěžování jemné motoriky a šlach vede k jejich zduření, dále k otokům, třesu, křečím a bolestivým chronických zánětům. Ročně jsou ve světě evidovány miliony těchto onemocnění a stále jich přibývá i u nás.
ab
ab
ab
ab
ab