Kategorie

Deregulace nájemného povede ke zvýšení zájmu o vlastní bydlení

Deregulace nájemného povede ke zvýšení zájmu o vlastní bydlení
Růst regulovaného nájemného přispěje ke zvýšení zájmu lidí o vlastní bydlení. Rozhodujícím faktorem ale i nadále zůstane dostupnost hypoték, soudí realitní odborníci.
Růst regulovaného nájemného přispěje ke zvýšení zájmu lidí o vlastní bydlení. Rozhodujícím faktorem ale i nadále zůstane dostupnost hypoték, soudí realitní odborníci. "Regulované nájemné je plošným příspěvkem státu na bydlení určité skupině obyvatel. Jakýkoli krok k deregulaci je napravením vztahů, které se pokřivily v uplynulých padesáti letech. A lze předpokládat, že růst nájemného se může projevit i zvýšením poptávky po vlastnickém bydlení," uvedl Arnošt Hejduk, partner společnosti Rooney a Bennett, která dlouhodobě sleduje vývoj realit. Část lidí v pronajatých bytech začne podle Hejduka uvažovat o tom, že rok od roku rostoucí regulované činže se budou blížit k tržnímu nájemnému, které v podstatě odpovídá splátce hypotéky. A přijde na to, že nemá smysl platit nájem, když může splácet vlastní majetek.

Regulována je pětina bytů

Nájemné v bytech s regulovanými činžemi poroste od letošního ledna do roku 2010 v průměru o 19,2 procenta ročně. Regulované nájemné se vztahuje na 760 tisíc bytů, což je téměř pětina bytového fondu. Kolik lidí z tohoto počtu se rozhodne koupit si vlastní byt, místo aby platili rostoucí nájem, ještě nelze odhadnout. Je příliš brzo, první zvýšené nájemné dosud nikdo neplatil a v řadě měst ještě o růstu nerozhodli." Na jedné straně může deregulace nájemného mírně přispět ke zvýšení zájmu o koupi vlastního bytu, ovšem stejně tak se může zvýšit zájem o nájemní bydlení," soudí Jakub Sedmihradský, partner realitní společnosti Lexxus.

Nájemníci platí regulované nájemné téměř v 760 tisíci bytech

Bude dost domů na prodej?

Růst regulovaných činží může vyvolat i zájem investorů o bytové domy také v méně atraktivních lokalitách, pokud budou na prodej. "Investovat do domu s regulovaným nájmem je vždycky riziko, ovšem s růstem činží se bude snižovat. Obávám se však, že takové domy na trhu nebudou. Jsou totiž levnější než nová výstavba. Určitě se ale najdou investoři, kteří dobře zaplatí, a věřím tomu, že obchodování s bytovými domy se rozhýbe," řekl Petr Doležal, předseda brněnské pobočky Občanského sdružení majitelů domů. "V Praze jsou činžovní domy extrémně atraktivní komoditou. Investoři uvažují dlouhodobě, jednou k deregulaci nájemného dojít musí, takže v dobrých lokalitách činžáky k prodeji prakticky nejsou," řekl Sedmihradský. "Vlastnictví činžovních domů bylo byznysem vždycky. Dobrým ale jen tehdy, pokud se dům podařilo vyprázdnit, zrekonstruovat a naplnit novými nájemníky s tržním nájemným," řekl Hejduk. Deregulace nájemného může i dosud prodělečné domy změnit na ziskové. A to i panelové domy na perifériích měst.

Činžáky nabídnou města

Největšími vlastníky bytových domů v zemi jsou obce a města. Rostoucí nájemné jim bude přinášet více peněz do rozpočtů a některá města se nebudou chtít majetku zbavit. To ale není případ Městské části Praha 8, která dosud vlastní 9 200 bytů v panelových a činžovních domech od Karlína přes Libeň až do Kobylis. Dvě třetiny z nich chce do čtyř let prodat. "V Česku, na rozdíl třeba od Itálie, obce nepodnikají, jsou placeny z daní. Mají se starat o chod věcí, ne o zisk. Proto připravujeme postupně byty k prodeji," řekl starosta městské části Josef Nosek. Na rozdíl od privatizací bytů v 90. letech se nyní bude majetek prodávat výběrovým řízením, za tržní ceny, a to po celých domech nebo blocích. "Přednost budou mít nájemníci, ale může přijít investor s lepší nabídkou. Budou ale stanoveny takové podmínky, aby nemohl vyhnat lidi na ulici," dodal Nosek.
ab
ab
ab
ab
ab