Kategorie

Dalších 7 měst, které vás i vaši rodinu nadchnou architekturou

Dalších 7 měst, které vás i vaši rodinu nadchnou architekturou

Léto je v plném proudu, takže inspirace, kam si vyrazit, není nikdy dost. Pokud chcete místo k vodě někam, kde budete moci obdivovat zajímavé stavby, mám pro vás další osobně vyzkoušené tipy. 

Basilej

Švýcarsko

 

Basilej je třetím největším švýcarským městem a svou architekturou vás zanese do historie. Najdete tady tři brány, které jsou připomínkou toho, že byla Basilej kdysi obehnána opevněním. Za návštěvu určitě stojí také náměstí Marktplatz s radnicí ze 16. století. Nejvíc nás ale svou tajemnou atmosférou nadchla  katedrála Münster. Kdo ví, co všechno se v jejích zdech odehrálo, a to zvláště vzhledem k faktu, že stavba začala už v roce 1019.

Brusel

Belgie

 

Brusel není jen socha čurajícího chlapečka (holčičky, psa...), ale také nádherné historické budovy a slavné Atomium. Tahle trochu zvláštní stavba je model 165miliardkrát zvětšené buňky krystalové mřížky železa... no to asi něco řekne jenom chemikům, nicméně zajímavá je také architektonicky.

 

Autorem Atomia je  André Waterkeyn, přičemž stát mělo jen po dobu výstavy Expo 58. Rozhodně se vyplatí počkat si ve frontě a jít se podívat i dovnitř. V nejvyšší kouli je restaurace, v ostatních zase expozice o historii stavby a také světelně-hudební instalace. Díky proskleným částem si užijete dokonalý výhled na celý Brusel.

 

A až půjdete z Atomia, stavte se v Mini Europě. Ta nabízí miniatury staveb, a to i s interaktivními prvky, které baví děti i dospělé.

San Marino

Republika San Marino, severo-východ Apeninského poloostrova

 

San Marino je hlavním městem pátého nejmenšího státu na světě a zřejmě nejstarší stále existující republiky (založena měla být už v roce 301). Na nejvyšší horu státu, kde se nachází právě San Marino, se dostanete lanovkou. Ohromí vás tady dechberoucí výhled i uličky s historickými domky.

 

Pravda je, že San Marino je v současnosti hlavně turistickou atrakcí, ale i tak jeho návštěvy rozhodně nebudete litovat.

Silvi Alta

Silvi Marina, Provincie Teramo, střední Itálie

 

Silvi Alta je historická část města Silvi, která se tyčí 240 metrů nad mořem. Výhled na pláže a modernější část Silvi Marina, úzké uličky s domky i Corso Umberto, kde jsou zachované středověké stavby, jsou úžasné.

 

To pravé kouzlo ale v tomto případě tkví hlavně v obyvatelích, z nichž velká část je v důchodovém věku. Jakmile se blíží doba mše, do kostela zamíří babičky ve svých nejlepších šatech a jejich zpěv náboženských písní je za chvilku slyšet až ven. Mužské protějšky se zase scházejí na malém náměstíčku. 

 

Už na první pohled je znát, že v Silvi Alta panuje jistá pospolitost. Lidé tady nežijí jen vedle sebe, ale scházejí se před domy a povídají si.

Londýn

Velká Británie

 

Britská metropole je plná muzeí a slavných staveb a rozhodně se v ní nemůžete nudit. Pro mě byla nejkrásnější pozdě večer, když se rozsvítil Tower Bridge i budovy podel břehů Temže. My jsme slavný most měli ozářený modře, ten den se totiž Kate a Williamovi narodil syn Louis.

 

No a sem tam v Londýně potkáte i velmi specifickou výzdobu. Nutno uznat, že hlavy panenek místo květináčů jsou skutečně originální. Není to architektura, ale ukázat jsem vám je prostě musela :) Taky vás napadá, jak asi vypadá zbytek bytu...?

Krakov

Malopolské vojvodství, Polsko

 

Asi nikoho nepřekvapí, že je Krakov plný církevních staveb. Mimo ně je zde ale ještě výrazná stopa jednoho náboženství, židovského.

 

Kdysi byla židovská část města oddělena hradbami. Dnes ji připomínají dochované památky, jako je několik synagog a hřbitovy. Viděla jsem už řadu židovských čtvrtí, ale krakovská patří k těm nejkrásnějším.

Kutná Hora

Středočeský kraj, Česká republika

 

Abychom nezapomínali na naše krásná města, mám tu jedno tuzemské. Když jsem chodila na základku, byly kutnohorské památky ve špatném stavu. To se naštěstí postupně mění. Chrám svaté Barbory, která je dominantou města, už lešení oběhlo snad ze všech stran. Rekonstrukce se dočkala také Jezuitská kolej, jejíž prostory využívá Galerie středočeského kraje.

 

V „Hóře“. jak my kutnohoráci říkáme, je jedna velice specifická památka, a to Kostnice. Ano, lustr z kostí, výzdoba z lebek i kosterní ostatky zhruba 30 tisíc lidí, kteří zemřeli na mor… to je trochu bizár. Nicméně Kostnice má být oslavou vzkříšení a za návštěvu rozhodně stojí. Pokud se tedy nebojíte... :)

 

A nezapomeňte si přečíst i můj předešlý cestovatelský článek 7 měst, kam vyrazit s rodinou za architekturou.

ab
ab
ab
ab
ab