Bojíte se, že skončíte v krtčí noře? Máme pár vkusných tipů, jak ze sklepního bytu udělat skvěle vypadající místo k životu.

Největší nevýhodou sklepních bytů je téměř dokonalá absence denního světla. Obyvatelé takových prostor mají v podstatě jen dvě možnosti - buď si zvyknou na světlo umělé, nebo nikoliv. I když zpočátku se může nepřítomnost oken (až na výjimky či přízemní otvory) jevit jako zanedbatelný problém, postupem času je tento menší nedostatek mnohem patrnější, zejména tráví-li obyvatelé většinu dne uvnitř. Proto se nabízí řešení - malá umělá světýlka nebo světelné řetězy, které jsou dnes velmi moderní a dají se sezhnat v nespočtu vkusných i nápaditých provedeních. Dalším řešením, které je už ale finančně náročnější, jsou zabudovaná světla bodová.

Větrání také není silnou stránkou těchto jeskyněk, a pokud se jedná o rozlohu či výšku stropů, nehledejte žádná oslnivá překvapení. Lustr si tu prostě nejspíš nezavěsíte. Naopak budete nuceni uchýlit se ke zmíněným bodovkám, které je navíc třeba důmyslně rozmístit, aby v bytě nevznikala příliš stinná místa. Chytrou oklikou může být i osvětlení směřující horizotálně či pod ostřejšími úhly ze stropu.

Sklepní prostory mívají často bytelnější stropy, tudíž jsou vhodné pro studentské bydlení a snesou občas i nějaký ten večírek. Ani sousedi vám navíc nebudou “šlapat po hlavě”. Že vás ze všech stran tak trochu obklopuje hlína navíc znamená, že ušetříte za topení. A ano - ani vytopit vodou také nikoho nemůžete.

Co tedy takový podzemní příbytek vlastně může nabídnout? V první řadě je důležitým faktorem cena - mnoho sklepních bytů vzniká ve větších městech, kde tvoří finančně výhodnou možnost bydlet v centru. Většinou se jedná o renovované podzemní (či polozapuštěné) prostory starých činžáků.

Specifické podmínky podzemního bydlení ale vůbec neznamenají, že se jedná o místo nezkrášlitelné. Zvolte světlé a lehké barvy, které odrazí více světla a nebudou ve vás vyvolávat pocit stísněnosti. Hrajte si s kontrasty. Bílá je sázkou na jistotu - nejen na zdech, ale i na nábytku. Opticky vám místnost pomohou zvětšit skleněné plochy a zrcadla. V neposlední řadě můžete specifický ráz sklepa (holé stěny, oblé stropy, portály…) využít jako jednotící designový prvek. Pokud budete kreativní, brzy zjistíte, že bydlet ve sklepě je vlastně hodně cool!
Přpadně si přečtěte, co do sebe má naopak bydlení v podkroví.