Kategorie

Což takhle zkrášlit si zahradu? Třeba fontánou...

Zahrada už vás pravděpodobně nezaměstnává tolik jako na jaře a ve volném čase možná přemýšlíte o tom, čím byste ji ještě mohli vylepšit. Pokud zde máte k dispozici tekoucí vodu, pak pro vás máme jeden tip: zkrášlete si zahradu fontánou nebo pítkem pro ptáky.
Voda má neodolatelnou, fascinující sílu, která přitahuje náš zrak a její šepot uklidní naši duši. Takže pokud nemáme na zahradě rybníček nebo třeba okrasné jezírko, můžeme letos naši zahradu ozdobit fontánou. Jestliže máme dost místa, je vhodné k fontáně přikoupit i kašnu, ve které se bude dobře dařit rybičkám. Když není k dispozici prostor, nevadí - i  na malou zahrádku lze pořídit vhodnou fontánku nebo pítko pro ptáčky, kteří nás potěší svým zpěvem.

Vybíráme materiál

Nabídka různých zahradních dekorací na vodu je velmi široká a proto nebude problém si vybrat.  K dispozici jsou pítka, která si odnesete v ruce, ale i kašny o průměru 2,5 metru. Podívejte se třeba na www.darky-dekorace.cz. Při výběru je třeba dbát také na styl naší zahrady a na vybavení, které už na zahradě máme, aby se jednotlivé styly nerušily, a tím nezničily celkový efekt. Důležité je také brát zřetel na použité materiály a barvy. V minulosti se kašny i fontány  většinou vyráběly z kamene a i dnes je to tradiční a často užívaný materiál. Vzhledem k vysokým cenám za přírodní materiály se už však v současnosti vyrábí z různých imitací, např. z pískovce, mramoru, travertinu a podobně. Svou cenou jsou pak tyto výrobky dostupné skoro všem. Výjimkou nejsou ani fontánky z keramiky, které je ale na zimu nutné schovat, aby je nepoškodil mráz. Velmi krásné fontánky určené nejen do malých zahrad, ale třeba i do obývacího pokoje, bývají vyrobeny z kovu, např. z mosazi. Tyto fontánky jsou menších rozměrů a díky tomu nejsou jejich ceny nedostupné. A pokud nemáme chuť do zahrady zasahovat, můžeme si krásný koutek s vodou vyrobit na zdi. Hlava lva, kterému z tlamy vytéká zurčící voda, jistě nadchne každou návštěvu.

Volba vhodného místa

Možná, že někteří z vás už v minulosti o koupi kašny uvažovali, ale odradila vás od ní obava z náročnosti montáže. Zbytečně. V teoretické rovině vám s ní pomůže každý kvalitní prodejce a ti nejlepší ji pro vás i zajistí, pokud byste si na ni skutečně netroufli. V každém případě je nutné vybrat pečlivě místo, kde vám fontána nebude překážet. Při výběru místa dbáme také na to, že do vody nesmí celý den svítit slunce, aby nám neuhynuly rybičky a nemnožily se sinice. Vhodný je polostín, ale nevadí ani stín. Velmi důležité je, aby místo kam fontánu, kašnu nebo třeba umyvadlo postavíme, bylo zpevněné. U menších, lehčích dekorací stačí např. velká kachle, ale u kašny s fontánou je třeba udělat základ.  Vykopeme cca 20 až 30 cm zeminy, vysypeme hrubým štěrkem a položíme kari síť. Potom už můžeme díru vylít betonem. Nesmíme zapomenout na přívod elektřiny a vody. Podmínkou dobře fungující fontány je také odpad, abychom ji mohli na zimu vypustit. Není to složité, určitě to zvládnete a odměnou Vám bude nový, krásný kout zahrady, který bude těšit nejen vás, ale i ptactvo, které v parných dnech rádo využije vaši "oázu".
ab
ab
ab
ab
ab