Kategorie

Corian – materiál budoucnosti

Corian známe především jako materiál nahrazující kamennou, pracovní desku kuchyňské linky. Díky jeho specifickým vlastnostem, především vysoké tvarovatelnosti, však nabízí vašemu bydlení neohraničené možnosti využití…

Nejdřív jako náhrada za kámen

Historie Corianu sahá do období 60. let minulého století. Tento originální povrchový materiál je vyráběn z přírodních minerálů a polymetyl-metakrylátové pryskyřice a byl vyvinut za účelem náhrady kamene v interiérech.

Multikulturní univerzálnost

I když kámen vypadá honosně, dýchá chlad a způsobuje revmatické potíže. Corian je podobný kameni svou tvrdostí a stálostí. Kromě toho však nabízí další, neméně důležité vlastnosti, které jej posunuly na úroveň univerzálního a multikulturního materiálu. Z hlediska použití je dominantou Corianu jeho snadná opracovatelnost a tvarovatelnost. Dá se řezat, frézovat  a formovat při teplotách nad 150 °C. Díky vyspělé technologii lepení a následného broušení se při zpracování Corianu docílí bezespárového spojování, takže i sebevětší plochy či tělesa vypadají, jako by byly vyrobeny z jednoho kusu. V současnosti je Corian dostupný ve více než 100 barvách a využívaný jak v praktické, tak v estetické rovině. Své místo našel v privátní i komerční architektuře. Designéři s ním neustále experimentují a tím trvale posouvají hranice jeho možností.

Zelená pro bydlení

Corian má pevný, celistvý, neporézní povrch a není nasákavý. Voda i vlhkost zůstávají na jeho povrchu, čímž je zajištěna maximální hygiena bez usazování bakterií a plísní. Z hlediska bytové architektury je tento materiál dále oceňován pro jeho snadnou udržovatelnost a recyklovatelnost. Svůj čistý a atraktivní vzhled si zachovává po celou dobu životnosti. Běžně užívané látky, které jej potřísní, lze smýt vodou a abrazivními prášky. Škrábance a drobné vrypy je možné odstranit prostým přebroušením a přeleštěním, aniž by utrpěl vzhled a celistvost barevné plochy. Vysoce praktické vlastnosti a zajímavý vzhled Corianu, jej dovolují využívat nejen jako pracovní desku kuchyňské linky na kterou jsme zvyklí, ale také při výrobě policových systémů, nábytku, nádobí, osvětlení, bytových dekorací, stolních potřeb a dalších aplikací.

40 years - 40 designers

Skvělým příkladem univerzálnosti Corianu je putovní výstava 40 Years – 40 Designers. Výstavu při příležitosti  40. výročí vzniku tohoto materiálu, uspořádal jeho výrobce, americká společnost DuPont. Expozice obsahující 40 prací od designérů z celého světa představuje multikulturní ukázku využití Corianu, především v oblasti bydlení.
ab
ab
ab
ab
ab