Kategorie

??? CO – VY – NA - TO ??? Alternativní bydlení v Čechách aneb není squatter jako squatter

*
 

Mnoho lidí do „případu Milada“ ani nevědělo, co to vlastně squatting je. Většina vidí squattery jako podivné, nevychované lidi, kteří obývají polorozpadlé domy, baví se pitím vína a posloucháním hlasité hudby. Na první pohled to bohužel většinou opravdu odpovídá. Pravá idea squattingu má ovšem svá výrazná pozitiva – projevování nesouhlasu s nekalými praktikami realitních makléřů, zájem o umění, pomoc mladým lidem, kteří se teprve hledají, pořádání kulturních akcí, touha žít jinak, než v odcizeném panelákovém světě. Kdyby se všichni squatteři drželi těchto chvályhodných idejí, mohlo vše dopadnout jinak. Jenže i mezi nimi se objevily černé ovce, které zajímaly spíše drogy a alkohol. Měli bychom si ale uvědomit, že takové černé ovce jsou k nalezení ve všech sférách lidské společnosti.

Okolo neoprávněného obývání vily Milada se strhla veliká diskuze. Přístup squatterů před vyklizením rozhodně nebyl fér vůči studentům z vedlejších kolejí. Na druhou stranu spousta lidí bydlí v blízkosti hospod a restaurací, stěžují si na hluk a nic se neděje. Každopádně zásah securitní společnosti rozhodně nebyl adekvátní.
 
A co si o tom myslíte vy? Mají squatteři právo na náhradní bydlení? Zachránilo velkorysé gesto pana Kocába život některých squatterů, nebo to byl jen politický tah snažící se získat sympatie určité společenské skupiny?
 
 Diskutujte a polemizujte, těšíme se na Vaše názory!
ab
ab
ab
ab
ab