Kategorie

Co udělat pro klidný spánek? Zkuste uklidit!

Možná to nezní obzvlášť lákavě, ale psychologové potvrzují, že základní pořádek v domácnosti výrazně přispívá k tomu, jak se doma cítíme a jak se nám tam spí. Ano, i ti nepořádnější z nás.

Máte problém usnout? Mnoha lidem pomáhá chodit spát přibližně ve stejnou hodinu a dodržovat před usnutím malý rituál. Může to být jen čištění zubů, krátká rozcvička nebo dvacet minut s knihou, ale můžete také dělat něco, co vám zajistí větší pohodu i ráno. Takovým zdravotní pomůckou či chcete-li - rituálem - je malý úklid, kterým si před spaním vyčistíte hlavu můžete si odškrtnout další starost.

Ukliďte podlahu

Začnete od podlahy. Nemusíte ji hned komplikovaně vytírat, ale často stačí prostě zamést. Bude vás to stát jen pár minut času, ale efekt je na psychiku je velký. Rázem se totiž ocitnete v čistším a příjemnějším prostředí. Větší péči si vaše podlahy zaslouží cca jednou či dvakrát za týden. Námahy se nebojte, práci vám ulehčí dobré vybavení na úklid podlah. Večer je to detail, ale ráno vám může špinavé prádlo zkazit náladu.

Posbírejte prádlo

Jenom těm nejpečlivějším lidem se nikdy nestalo, že by nechali na židli povalovat kalhoty nebo odhodili právě svléknuté ponožky na pohovku. Někdy jsme prostě unavení a nemáme náladu oblečení roztřídit, srovnat a pověsit. Je ale dobrý nápad to udělat před spaním. Ráno tak začnete s čistým štítem - nebudete muset hledat džíny v obýváku a po cestě do koupelny nezakopnete o včerejší tričko na koberci. A nezapomeňte, ideálně by měl každý člen domácnosti sbírat prádlo po sobě, nebo byste se měli střídat. Přetékající odpadkový koš není zrovna milý pachový ani vizuální zážitek.

Zkontrolujte odpadky

Zběžně se podívejte, jestli někde po bytě nezahnívá banánová slupka nebo sáčky od čaje. Pokud ano, vyhoďte je do koše. Nezapomeňte zkontrolovat ani koš samotný - jestliže je plný nebo se v něm něco rozkládá, zavažte sáček, abyste si ráno vzpomněli a vynesli jej. Ti disciplinovanější z nás samozřejmě mohou koš vynést rovnou. Velké do myčky, malé opláchnout ručně.

Umyjte nádobí

S velikou horou špinavého nádobí se samozřejmě asi budete těžko prát před spaním (a pokud se vám v kuchyni takhle vrší pravidelně, přestaňte si pěstovat černé svědomí a kupte si myčku). Často ale na konci dne zůstane po domě několik použitých kousků, které blahosklonně necháváme na druhý den. Zkuste je opláchnout hned, a uvidíte, o co lépe se vám bude zítra snídat. Nejen že si budete moci v klidu vybrat ze všech čistých hrnečků a talířků, ale také se vám nebudou ty špinavé plést pod rukama nebo vám dokonce snižovat apetit. Máme je rádi, ale binec dokážou nadělat jako tlupa zvířat.

Ukliďte knížky, DVD a hry

Obzvlášť pokud máte děti, pravděpodobně se vám stane, že se na konci dne v obýváku i jinde válí nejrůznější média a elektronika, které souvisí se zábavou. Nenechte ji jen tak ležet. Učte děti už odmalička, že je lepší věci včas srovnat, než se jimi po pár dnech brodit nebo je beznadějně hledat pod konferenčním stolkem. Jejich vlastní pokoj ale před spaním nijak zvlášť neuklízejte. Není to příliš strategické, za svůj prostor by měly mít odpovědnost hlavně samy. Svěřte to papíru a usínejte s čistou hlavou.

Udělejte si seznam

Trápí vás něco, na co zítra nesmíte zapomenout? Napište si to. Ať je to drobná praktická věc nebo složitější problém, který vám nedá spát delší dobu a chcete s ním něco udělat, dejte to na seznam. Tím se aspoň trochu mentálně osvobodíte a dopřejete si větší klid na spánek.

ab
ab
ab
ab
ab