Kategorie

Co si promyslet před koupí skleníku?

Co si promyslet před koupí skleníku?
Dřív, než se rozhodnete pro skleník, rozmyslete si, kam skleník vůbec umístíte. Pojďte se s námi podívat na pár tipů.

Jak je to se světovou stranou?

U skleníku je výhodou, že není třeba ho orientovat vůči konkrétní světové straně. Zejména pokud se jedná o skleník menších rozměrů, tam je to zcela bezpředmětné. Co se týče těch větších skleníků, můžeme přihlédnout k tomu, kdy skleník primárně využíváme. Jestliže ho využíváte už brzy na jaře a na podzim, je dobré jednu z podélných stran orientovat na jih. Rostliny tak mají více slunečních paprsků.

Jak je to se vzdáleností od okolních zahrad?

Ke stavbě skleníku je vhodné získat písemný souhlas od všech sousedů přímo sousedících s vaším pozemkem. Dodržet byste také měli minimální vzdálenost 2 až 3 metry od jejich pozemků a „nelepit“ ho tak hned k jejich plotu. Co se týče úřadů, žádné speciální povolení nepotřebujete, pokud váš skleník nepřesáhne více než 40 metrů čtverečních a 5 metrů do výšky.

Zavedení elektřiny

U nás to není zatím tak běžné, ale skleník se dá napojit na přívod elektrického proudu, což přináší jisté výhody. Budete do něj moci umístit osvětlení, přímotop a mnoho dalších vychytávek. Ovšem pokud máte skleník menších rozměrů, je elektrifikace zbytečná.

Světlo a stín

Zřejmě ty nejzákladnější podmínky. Světlo je potřebné pro správný růst rostlin a jejich dobrý stav. Vybrané místo by tak nemělo být stíněno okolními budovami nebo vyššími porosty. Nejlepší je výběr naprosto světlého stanoviště, ne vždy se ale takové místo najde, proto pamatujte, že skleník by měl být ve stínu maximálně pár hodin denně.

Štítky:

skleník
ab
ab
ab
ab
ab