Kategorie

Co se zahradou v zimě?

Co se zahradou v zimě?

Sněhová pokrývka vás nezastaví!

Možná si myslíte, že zima je obdobím, kdy vaše drahocenné záhonky a zahrádky jen nečinně leží ladem - opak je ale pravdou! Správný pečovatel totiž svému kousku ráje dopřeje pozornosti i za času mrazů a sněhu - a trávník i rostliny se mu za to na jaře patřičně odvděčí. Co vše je třeba přes zimu zvládnout? To víme my!

Nepodceňte přípravu. Pokud plánujete na jaře novou výsadbu, zima je ideálním časem, kdy nemusíte spěchat a můžete si rozložení a budoucí podobu zahrádky pořádně rozmyslet. Přidáte pár nových prvků, nebo bude lepší vzít to z gruntu? Záleží na vás - každopádně se nezapomeňte předvybavit novým nářadím a náčiním, aby vám později nic nescházelo. Pokud skladujete sazenice, semínka nebo zahradnické potřeby, zkontrolujte jejich stav a doplňte zásoby.

Nejsou to jen stromy a keře, co pod sněhovou pokrývkou vypadají nádherně. Před zimou se vyplatí do zahrady začlenit umělé pevné prvky - například treláž, oplocení nebo jiné okrasné prvky - ideálně ty z tmavého kovu. Tělo zahrady se tím stane mnohem zajímavější a prvky jako dekorativní oblouky nebo zahradní lampy se snadno stanou dominantou celého veledíla. Vzpomeňte i na klasikiu - ptačí budky a krmítka.

Stromy a keře jsou jedny z mála rostlin, které budou vyžadovat vaši péči i v zimě. Nezapomínejte je proto přihrnovat sněhem, případně se postarejte o ořez větví a zastřižení živých plotů - zároveň dbejte na to, aby mokrý sníh větve příliš nezatěžoval a případně nelámal. Pro zimní období existuje také široká nabídka hnojiv a ochranných postřiků.

Je to sice malý zázrak, ale pár druhů rostlin pro vás rozkvete i v zimě - jejich vysazení tak může z vašeho sněhového království v očích ostatních vykouzlit osmý div světa. Jedná se například o speciální druhy jasmínu, vilínů nebo talovínů. Ať už se ale rozhodnete věnovat svoji pozornost kterémukoliv z našich tipů, můžeme zaručit, že (nejen na jaře) toho litovat nebudete!

Autor:
Jan Kroupa

Jan Kroupa

ab
ab
ab
ab
ab