Kategorie

Co s řasami a kalem v bazénu?

Rozhodli jste se, že letos přijde na řadu vysněný bazén? Aby to však nebyly jen zbytečně vyhozené peníze, zaslouží si i bazén důkladnou údržbu.
Nikdy není pozdě na to připomenout si, jak správně se o pořízené věci starat, abychom se vyvarovali jejich brzkému poškození nebo dokonce zničení. Jde o údržbu vody, dezinfekci, prevenci proti tvoření řas a o sledování optimálního pH.
 

Nepřítel č. 1: řasy

Jednou z mnoha černých můr vlastníků bazénů jsou obavy z řas. Těm se nejlépe daří při vysokých teplotách, kterých za posledních několik let v naší republice přibývá a podle názorů meteorologů se tento trend pravděpodobně udrží. Výskyt řas je ukazatelem špatné či nedostatečné péče o bazén a vodu. Jestliže byla prevence nedostačující a na stěnách, žebříku či dně se přeci jen objevil zelenavý kluzký povrch, je třeba zakročit ještě razantnějším způsobem.

Prevence a boj řasami

Tvorbě řas se dá předejít tím, že se zaměříme na dávkování speciálních výrobků k těmto účelům určených, a to zejména v kritickém období. Řas bychom se měli dočista zbavit pomocí tzv. superchlórování, přesněji řečeno: zdvojnásobíme až zšestinásobíme obvyklou dávku sušeného chlóru. Po tomto ošetření je však potřeba počkat s dalším koupáním, dokud koncentrace chloru neklesne pod 0,8 mg/l. K poklesu by mělo dojít během 24 hodin. Je důležité, aby po šokovém ošetření byly okartáčovány stěny a dno bazénu. Řasy, které mohou zůstat v trhlinkách a záhybech, by se opět začaly množit.

Jak na kalnou vodu

Kromě řas se majitelé zejména venkovních bazénů setkávají s kalnou vodou. Vzniká zanesením nějaké cizí látky či materiálu do vody a proces filtrace není úplně funkční. Občas se stává, že se zákal objeví v důsledku přítomnosti řas nebo bakterií ve vodě. Dochází k tomu zpravidla tehdy, když majitel bazénu péči z nějakého důvodu zanedbává. Čistota vody však nezáleží jen na mechanické a chemické ochraně, ale i na výběru kvalitní filtrace. V užitné sezóně je třeba vodu profiltrovat denně, a to ráno i večer. Mezi nejméně poruchové patří tzv. bezpotrubní filtrační jednotky. Vyžadují pouze minimální údržbu a navíc jej můžete během zimní odstávky uskladnit mimo bazén.

Co dělat?

Nejprve zkontrolujte pH vody (Při vysokých hodnotách je totiž zákal velmi častý.) Optimální jsou hodnoty mezi 7,2 a 7,6. Pak přichází na řadu kontrola filtru. Není na škodu ho vypláchnout. Někdy je zapotřebí jej doplnit nebo vyměnit filtrační materiál. Zákal může být způsoben i tvrdostí vody. V takovém případě se doporučuje řešení pomocí flokulantu, látky která dokáže srážet drobné rozptýlené částečky ve vodě do vloček, které filtr následně zachytí.

ab
ab
ab
ab
ab