Kategorie

Co s fotografiemi z dovolené?

Také už vás nebaví prohlížet fotografie z dovolených v počítači a chcete své vzpomínky uchovávat trochu originálněji? A už jste slyšeli třeba o scrapbooku?

V dnešní době si už ani nedokážeme představit život bez fotoaparátu. Neustále máme snahu zaznamenávat dění kolem sebe a později se chlubit svými úlovky. A právě v létě o dovolené se nám paměťové karty zaplňují fotografiemi rychleji než jindy. Co s nimi ale udělat pak?

Nenechávejte fotky ladem

Už v počítači si můžete s fotografiemi pohrát a nenechat je jen tak ležet ve složce. Kromě klasických úprav, které vyžadují speciální programy, si lze například z fotografií vyrobit vlastní prezentaci nebo originální spořič. Další možností je fotokoláž. Odvážnější si ji zkusí vyrobit sami, my ostatní si ji objednáte v obchodě, kde se specializují na tisk fotografií. Cena takové fotokoláže je smluvní v závislosti na obtížnosti a požadavcích zákazníka. Obvykle si můžete vybrat z několika návrhů.

Scrapbook –  tak trochu jiné fotoalbum

Jako nostalgie už na nás může působit strohé vkládání fotografií do papírového fotoalba. Proč si však takové fotoalbum neoživit? Ideální metodou je například takzvaný scrapbook. K jeho vytvoření nepotřebujete zvláštní talent; scrapbook zvládne každý. Stačí jen cit pro barvy, správný nápad a chuť do práce. Při troše představivosti můžeme tuto metodu popsat jako druhotné využívání věcí, které bychom jinak vyhodili. Mohou to být třeba zbytky balících papírů, krabice, rozstříhané časopisy, samolepky, stuhy, knoflíky a další. Materiály pro scrapbook jsou dostupné i na internetu a dají se volně objednat. Stačí se jen zamyslet, na jaké téma fotoalbum vyrobíme, a pak vhodně zkombinovat. Při výrobě se můžete inspirovat třeba na internetu, kde už jsou ukázky zdařilých děl, nebo v knihách. Jestliže si sami netroufnete se do díla pustit, je možné si takové fotoalbum nechat udělat na zakázku. Nemusíte se však omezovat jen na fotoalbum, metodou scrapbook lze zdobit téměř cokoliv. Obohaťme si třeba nástěnku, kde máme přichycené fotografie, dozdobme jednotlivé fotografie. Vyrobme zajímavou krabici, štítky, blahopřání nebo dárek.

Fotokniha

Fotokniha je další nápad, který nám nabízí řada firem zabývající se tiskem fotografií. V letních měsících a kolem Vánoc je takových objednávek nejvíce. Proč si místo pohádky před spaním neprohlížet fotoknihu? Fotokniha už není jen obyčejným fotoalbem. Je to svázaná knížka plná zážitků. Kdo by nechtěl mít v knihovně knihu, která by ukazovala ty nejdůležitější a nejkrásnější okamžiky v jeho životě? Fotokniha velká, čtvercová, kroužková, panoramatická nebo jen fotosešit. Stačí si jen říct, co by se nám líbilo. Pro nadšence je pak kniha s fotkami na fotografickém papíře, které jsou však už mnohem dražší. Klasická A4 varianta v závislosti na počtu stran se cenově pohybuje od 199 Kč.

Digitální fotorámeček

Opakem scrapbooku a papírového fotoalba je digitální fotorámeček. Digitální fotorámeček je moderní fotoalbum, které nejenom uchovává fotky, ale může je i přehrávat. Nejlevnější digitální rámečky pořídíte asi od 900 korun. Ty dražší pak kromě přehrávání fotografií mohou mít například funkci kalendáře, takže se perfektně hodí do kanceláře na pracovní stůl.

Velkoplošný tisk a tisk na plátno

Velkoplošný tisk je další způsob, jak z obyčejné fotografie udělat jedinečný bytový doplněk. Na velkém formátu daleko více vynikne kompozice fotografie. Proč si neoživit interiér originální fototapetou nebo fotografií ve velikosti obrazu? Taková díla budou o to cennější, že jsme sami jejich tvůrci. V dnešní době se snaží tiskařské firmy splnit téměř jakoukoli zákazníkovu představu, na zakázku lze tedy vyrobit i netradiční velikosti. Samozřejmě platí poměr exkluzivity a ceny. Na přání je také možné tisk rovnou zarámovat. Novinkou je tisk na plátno, který umocňuje dojem obrazu.

Fotodárečky aneb fotky všude kolem nás

S tiskem fotografií souvisí i výroba nejrůznějších fotodárečků. Fotografií lze potisknout hrnečky, květináče, trička, dětské bryndáky, magnety na lednici, podložky pod myš, sešity nebo kalendáře, které se mohou skvěle uplatnit jako dárek pro vaše blízké. Děti, ale i dospělí mohou ocenit fotografii natištěnou na skládačce puzzle. Možná, že jde doba kupředu, ale kousky nostalgie, jako třeba papírové fotoalbum, mají stále své místo v mnoha domácnostech. Kompromisem určitě je, že si vyfocené vzpomínky uchováváme na nějakém paměťovém médiu a ty nejpovedenější máme vyvolané a vystavené třeba na poličce.

ab
ab
ab
ab
ab