Bez pitné vody bychom si život dokázali asi jen stěží představit. Možná si ani neuvědomujeme, jakého luxusu se nám dostává. Ne všude na světě jsou na tom stejně jako my. A ani my si nemůžeme být jisti, jestli nám vždy z kohoutku povede čistá, zdraví nezávadná voda.
Nádrže na dešťovou vodu
Dešťovou vodu, která by se při dešti jednoduše vsákla, můžeme akumulovat v zásobnících a posléze ji zužitkovat. Zadržovací nádrže si můžeme pořídit za různým účelem. Tam, kde vsakování vody způsobuje problém, mohou nádrže sloužit jako regulátory odtoku dešťové vody. Uplatní se zejména tam, kde je velké množství zpevněným ploch. Pokud bychom chtěli zachycenou vodu dále zužitkovat, využití najde jak v zahradě, tak i v domácnosti.
Výhody dešťové vody
Dešťová voda představuje nejvhodnější zálivku pro rostliny. Můžeme s ní zalévat zahradu, ale vděčné nám za ni budou také pokojové rostliny. Dešťovka je oproti vodě z vodovodu mnohem měkčí. Řada oblastí v republice má příliš tvrdou vodu. Voda obsahuje vyšší podíl železa, manganu a dalších problematických prvků. To se mimo jiné negativně projevuje v nadměrné tvorbě vodního kamene. Dešťovou vodu můžeme rozvést i po domě. Celých padesát procent běžně spotřebované pitné vody v domácnosti je možné nahradit užitkovou vodou.
Dešťová voda šetří peníze
V průměru spotřebuje člověk do 150 litrů pitné vody za den. Jsou činnosti, jako mytí nádobí, vaření, pití, sprchování nebo koupání, kde není náhrada pitné vody za užitkovou možná. Další polovina však nahraditelná je. Jedná se zejména o vodu používanou při splachování na toaletě, kde denní spotřeba převyšuje 40 litrů. Další litry užitkové vody použijeme při zalévání a uklízení. Užitkovou vodu je dnes možné používat i na praní. Díky měkké vodě spotřebujeme i méně pracího prášku. Ušetříme také za změkčovadla a nemusíme se obávat vodního kamene. Někteří výrobci praček dokonce vytvořili programy, které kombinují pitnou a užitkovou vodu. Pro počáteční prací cykly je využívána užitková voda, v závěrečném cyklu je prádlo vymácháno v pitné vodě.
Typy zadržovacích nádob
Srážková voda, která odtéká okapy ze střechy, je zachycována do nádob. Ty bývají nejčastěji plastové. Plastové nádoby jsou relativně lehké, snadno se zabudovávají, jsou pevné a těsné, navíc se díky svému hladkému povrchu snadno udržují čisté. Nádrže z betonových skruží sice mají schopnost přirozeně neutralizovat vodu, nejsou ale tak těsné. Zvolíme-li jako materiál pro zásobárnu ocel, budeme se těšit z dlouhé životnosti a vysoké užitné hodnoty, zaplatíme však také nemalé pořizovací náklady.
Do země nebo nad zemí
Zásobník je vhodné zakopat pod úroveň terénu. Nebude tak narušovat okolí z estetického hlediska, navíc je lépe chráněn i samotný zásobník, protože na něj nebudou působit klimatické vlivy. Nejdůležitějším aspektem bude asi zachování vyšší kvality vody, protože v zemi je stálá nižší teplota. Při teplotě vyšší 18 stupňů narůstá riziko zamoření vody nebezpečnými mikroorganismy.
Princip fungování
Hrubé nečistoty ze srážkové vody přitékající okapy ze střechy jsou zachyceny filtry. Podle toho, k čemu chceme dešťovou vodu využívat (pouze zalévání nebo i v domácnosti), vybíráme vhodný druh filtračního zařízení. Abychom vodu snadno dopravili tam, kde ji potřebujeme, umístíme do nádrže čerpadlo. Pro použití vody na zahradě postačí zahradní ponorné čerpadlo. Pro domácí využití je vhodné použít inteligentní čerpací zařízení s různými funkcemi.