Kategorie

Co potřebuje vaše zahrada v září?

Podzim znamená sklizeň, ale taky nutnost postarat se o zahradu v chladnějším období. Určitě se vám bude hodit několik rad, na co není dobré zapomenout.
 

Měsíc září přináší výsledky celoroční práce na vašem zeleném kousku zahrady. Možnosti, jak s ovocem naložit, jsou široké. Můžeme je dobře uskladnit na pozdější použití, nebo zavařit, nadělat kompoty, mošty, pyré, či nechat kvasit a proměnit na pálenku.

Jablka a hrušky

Jablka a hrušky jsou nejčastějšími druhy, které na našich zahradách můžeme najít. Jednotlivé odrůdy sklízíme dle stupně zralosti. Plody sbírejte do nachystaných přepravek. Postupujeme od kraje koruny ke středu. Dbejte na to, abyste plody sbírali i se stopkou. S plody neházejte a ukládejte je vždy opatrně. Každá ranka, či otvor po stopce je vstupní branou pro choroby, které následně mohou zkazit Vaši radost z celoroční práce. Pro skladování vybírejte jen plody s nejvyšší jakostí. Plody poškozené, otlučené ihned zpracujte výše uvedenými způsoby. Nahnilé a nakažené plody posypte vápnem a vyhazujte na kompost. Prostory pro uskladnění mějte vždy připravené, vyčištěné, a přepravky řádně vydezinfikované. Tím prodloužíte trvanlivost Vašeho ovoce na maximum. Očesané stromky pak přihnojte draselným hnojivem, aby přes zimu dostatečně vyzrálo jejich dřevo.
 

Záhony zeleniny

Zeleninové záhony mají již vše podstatné za sebou, mrkev a jiná kořenová zelenina je sklizena. Rajčata je třeba chránit chemickými postřiky před vlhkým počasím, které přináší plísně a jiné choroby. Plody tykví je třeba oddělit od vlhké země například polystyrenem, či dřevěným prkénkem, abychom je ochránili před houbovými chorobami. Září je sice měsíc sklizně, ale na další rok vysazujeme česnek, ředkvičky, zimní salát. Dávejte si dobrý pozor, kterou zeleninu vysazujete po které. Z hlediska výskytu chorob a škůdců je důležité dbát na správné osevní postupy a sledy.

Úprava záhonů

Záhony po sklizené zelenině je třeba připravit na další rok. Záhon důkladně odplevelíme, okopeme, poryjeme a řádně pohnojíme ať už hnojem, nebo vhodnými anorganickými hnojivy. Takto si zachovají svou úrodnou hodnotu a budou přichystány na další práce na jaře. Při obrývání záhonů nerozbíjejte velké hroudy, o to se postará zimní počasí.

Co se záhonem po letničkách?

Po skončení životního cyklu letniček nám začnou chřadnout a odumírat. Posbíráme semena, která použijeme na příští výsev. Ty je třeba vysušit a dobře uskladnit na suchém místě. Letničky tedy vytrháme ze záhonů a uložíme na kompost, kde nám poslouží pro získání kvalitní, humózní zeminy. Na jejich místo můžeme vysazovat dvouletky - lilie, ladoňky, narcisy, krokusy, kosatce a na jaře kvetoucí cibuloviny. Hloubka výsadby u cibulovin se odvíjí od velikosti cibulek. Hloubka by měla být třikrát větší, než jejich průměr. Malé cibulky sázíme do hloubky  5cm, ty největší pak až 20cm hluboko.
 

Okrasné dřeviny

V tomto období je vhodné sázet okrasné jehličnany a stálezelené stromy a keře. Pro rostliny s balem vykopeme dostatečně velkou díru, která by měla být 1,5krát větší, než je kořenový bal. Pokud chceme, aby se rostlinám opravdu dařilo, vysypte jámu kvalitním substrátem určený pro daný druh, či alespoň namíchejte s vykopanou půdou. Na dno každé jámy můžete vhodit tabletová, pomalu rozpustná hnojiva (například SILVAMIX). Rostlinu nikdy nesázejte níže, nebo výše než byla zasazena předtím. Větší rostliny připevňujeme k opoře. Stávající a nové rostliny citlivé na mrazy důkladně přihnojíme, aby přes zimu nenamrzly.
ab
ab
ab
ab
ab