Kategorie

Co nezapomenout na výlet, když jste dobrodruh?

Co nezapomenout na výlet, když jste dobrodruh?

Čeká vás cesta do zahraničí a nevíte, zda jste na něco nezapomněli?

 

Pas nebo občanský průkaz?

Často řešené téma – mám si vzít raději pas anebo mi bude stačit občanka? Pravidlo je poměrně jednoduché. Pokud jste nervóznější typ, tím, že si vezmete pas, nikdy nic nezkazíte a udržíte sami sebe v naprosté pohodě. Není ale nutné si ho brát do všech zemí, jenže co když pas nemáte, máte ho prošlý anebo jste ho ztratili? Ano, můžete si ho vystavit na počkání za velké peníze, ale existuje velká spousta zemí, kam vám stačí základní průkaz totožnosti, a možná trochu překvapivě se nejedná pouze o země EU.

Do jakých zemí lze cestovat bez pasu?

Do všech členských zemí EU, dále ale také do Albánie, Andorry, Bosny a Hercegoviny, Černé Hory, Faerských ostrovů, Francouzské Guyany nebo například Gibraltaru. Zemí mimo EU, na které vám postačí občanský průkaz, je celkově 25 a všechny je najdete například zde.

Půjčujete si auto?

Máte v plánu navštívit více než jen centrum jednoho města, ale zároveň se vám nechce ztrácet drahocenný čas hledáním autobusů či vlaků? Není nic jednoduššího, než si půjčit auto. Každá země má zpravidla půjčoven obrovské množství a lze vybírat jak z automatického řazení nebo toho manuálního, z rodinných aut nebo sportovních.

Na co ale rozhodně nezapomeňte je kreditní karta, pozor, ne debetní! Velmi málo půjčoven dovoluje zapůjčit auto na debetní kartu, trik je totiž v tom, že pokud by se s autem něco stalo a vy nebyli pojištění, anebo jste s autem jednoduše ujeli, u kreditní karty můžete jít s úsporami do mínusu. Autopůjčovna má tak jistotu, že své peníze vždy dostane. U debetní karty tomu tak není – proto půjčovny, které debetní karty přijímají, mají zapůjčení aut většinou o něco dražší.

Co s sebou do letadla?

Tuto otázku často řeší lidé, kteří například letadlem ještě nikdy neletěli, ale nebojte se, pravidla jsou poměrně jasná. Na palubu letadla si logicky nemůžete brát nic ostrého. Žádné nože a ani nůžky. Pozor, to platí i pro nůžtičky na nehty, nepustí vás s nimi a na dovolené si je budete muset zakoupit znovu anebo si je zabalte do zavazadla, které se vám odbaví dolů do podpalubí.

Co se týče jídla, můžete si vzít v podstatě cokoliv, co není tekuté – takže se nestyďte jít s kusem řízku a chlebem skrze kontrolu, pustit vás musejí. S čím je to ale nejhorší? Tekutiny. Na jakékoliv pití zapomeňte rovnou, ale doporučujeme si vzít alespoň prázdnou láhev, kterou si ihned za kontrolou můžete naplnit. Skrze krémy, léky, kapky atd. funguje to pravidlo, že si můžete vzít s sebou do sáčku lahvičku nepřesahující 100 ml. Takových lahviček můžete mít na jednu osobu 10.

Výjimka: Pokud cestujete s malým dítětem, které ještě potřebuje mléko anebo tekuté přesnídávky, kontrola vás musí pustit. Aby ovšem měla jistotu, že nepašujete nic zakázaného, většinou vás požádá, abyste před nimi dané láhve mlék a přesnídávek ochutnali.

Co nezapomenout na loď?

Pokud se chystáte na výletní loď, která cestujete několik dní či týdnů, většinou na ni vše najdete a nemusíte se obávat, že by vám něco důležitého chybělo. Určitě si ale zabalte dostatek oblečení a nějaké zábavné aktivity. Náš tip je si také přibalit externí nabíječku pro případ, kdyby na lodi vypadl proud.

Nezapomeňte si také dostatek peněz pro případ, že by nebrali na lodi karty – pokud ale zapomenete, nebude problém si hotovost vybrat na nejbližší pevnině. Stejně tak nezapomeňte na nějaké šaty anebo oblek pro společenské večery, které na lodi většinou bývají.

Přečtěte si také náš další článek o tom, co si nezapomenout zabalit na dovolenou :) 

 

 

 

ab
ab
ab
ab
ab