Kategorie

Co nesmí chybět v pokojíčku pro školáka?

Co nesmí chybět v pokojíčku pro školáka?

Začalo vaše dítko chodit letos prvně do školy a vy jste zjistili, že jeho pokojíček není pro školáka dostatečně vybaven? Nejspíš bude potřeba vašeho zásahu, jak ale na nic důležitého nezapomenou? Poradíme vám, co by v pokoji malého studenta nemělo chybět! 

Prostor v první řadě

Pokojíček pro malého školáka by měl být opravdu kvalitně vybaven, aby mu nic zásadního nechybělo a mohl se plně věnovat studiu, poznání a vědění. Nároky na malé žáčky se v poslední době trochu změnily, takže je potřeba počítat i s tím, že co stačilo ještě nám nebo našim rodičům, zdaleka už neuspokojí moderní výuku. Zvlášť tehdy, pokud se začně přesouvat na čistě virtuální úroveň. Třeba právě proto je vlastní pokoj důležitý - je tam ticho a klid na výuku přes počítač. 

"Dětský pokoj by neměl být pro dítě příliš stísňující. Měl by tam být dostatek volné plochy v kontrastu s množstvím nábytku. Do pokoje by se také mělo dostat dostatečné množství přirozeného světla z venkovního prostředí," říká si psycholožka Eva Königsmarková.  

Jaký nábytek nesmí v pokoji chybět? 

Stavebním kamenem každého dětského pokoje je bytelná postel a kvalitní matrace. Postel by měla směřovat hlavou ke stěně nebo do rohu - pro klidný spánek a pocit bezpečí. Do očí by při spánku nemělo svítit žádné světlo. Postel by měla mít úložný prostor, kam se shovají nepotřebné učebnice a popsané sešity. Výhodou je pak pochopitelně místo na knihovnu. 

Školákům nesmí v pokoji chybět pevný psací stůl s dostatečně velkou plochou, šuplíky či poličky na školní potřeby a také nástěnka nebo tabule na úkoly a poznámky. Na stole nesmí chybět lampička pro dostatek světla kdykoli je potřeba. Dobré je ale myslet i "na to hezké" a nad stůl dát třeba fotky nebo obrázky oblíbených filmových postav, aby dítě nebylo jen "zavaleno" povinnostmi. 

Školák potřebuje také prostornou skříň s ramínky, kde si vyskládá a pověsí své oblečení, aby se ráno mohl s přehledem rozhodnout, co si vezme na sebe. Dobré je mít v pokojíku také jakýsi kapsář, kde se shová třeba cvičící úbor nebo jiné nezbytnosti, které ve škole využívá. 

Wi-fi je dneska povinnost

Pokud si naše generace v pohodě vystačila jen se sešitem a propiskou, bude možná muset zatnout zuby, ale připojení k internetu je dneska pro školáky stěžejní. Nejen proto, aby si sami vyhledávali informace, ale výuka, a to hlavně v době corony, se přesouvá stále více do online světa. Vaše dítě na to musí být připraveno stejně jako vy a neměl by mu na stole chybět ani počítač či tablet, kam si stáhne všechny úkoly a bude moci online komunikovat jak se s polužáky, tak s učiteli. 

Nezapomínejte na ofline sféru 

Přesto všechno je samozřejmě velmi důležité udržet dítko alespoň pár desítek minut denně ofline. Proto by v pokoji byla vhodná hrací plocha, kde si může malý školák odpočinout při skládání puzzle, zahrát si s vámi karty nebo si potrénovat na svůj oblíbený hudební nástroj. 

 

A jak se s dětmi učit doma? To vám poradíme v našem dalším článku >>

ab
ab
ab
ab
ab