Kategorie

Co nabídne letošní festival Den architektury?

Co nabídle letošní festival Den architektury?

Festival Den architektury, který letos slaví 10. výročí, probíhá od 1. do 7. října a nabídne přes 300 akcí po Čechách i na Slovensku. Na co všechno se můžete těšit?

Pestrým programem, který nabízí více jak 300 akcí a zve na místa veřejnosti běžně nepřístupná nebo je představuje v nových souvislostech, se prolíná hned několik témat. Hlavní z nich jsou pro letošní rok sociální aspekty a ekologie. Se Dnem architektury se tak kromě kvalitních domů současné a moderní architektury můžeme vydat třeba i do nemocničních areálu, domů sociální péče, škol ale i do vyloučených lokalit a bývalých dělnických kolonií. Ekologická linka festivalu vás zavede do enviromentálních center nebo šetrných budov, ale sleduje i proměny krajiny či význam říčních toků pro města.

Těšit se můžete například na: 

  • cyklovyjížďku po broumovské skupině kostelů
  • cestu korytem řeky Bílé a Lužické Nisy v Jablonci nad Nisou
  • výpravu po tzv. brněnském „Bronxu“
  • architektonickou bojovku v Olomouci
  • objevování turistických pastí v hlavním městě
  • bývalé židovské čtvrti v Dobříši
  • návštěvu bývalé továrny Nová Perla proměňující se na kulturní centrum

Připomenete si navíc hned několik významných architektonických osobností minulosti, jako jsou Adolf Loos, Josef Gočár, Otakar Novotný či Jaroslav Fragner. Zvláštní sekci věnuje současným projektům Zdeňka Fránka.

Úloha architektury ve společnosti 

Chceme poukázat na úlohu architektury i urbanismu ve společnosti, ať už se to týká životního prostředí a udržitelnosti rozvoje, funkčnosti veřejných staveb a prostorů nebo proměn jednotlivých lokalit jak po společenské stránce, tak z hlediska architektury,“ dodává zakladatelka a ředitelka Dne architektury, architektka Marcela Steinbachová.

V programu Dne architektury lze vybírat ze zdarma přístupných exkurzí do běžně nepřístupných budov s názvem Hurá dovnitř!, cyklovyjížděk, přednášek nebo workshopů, které probíhají pod vedením architektů, historiků a dalších odborníků na daná témata. Bohatou nabídku doplňují přednášky, diskuse nebo divadelní představení věnované architektuře.

Na vybrané akce je potřeba rezervace předem. Den architektury nabízí i program pro děti a první český architektonický filmový festival Film a architektura, jenž letos po deváté přinese na plátna kin zejména zahraniční snímky, věnované architektuře a urbanismu. Kompletní program je k dispozici na www.denarchitektury.cz a www.filmarchitektura.cz.

Fotogalerie

+4
+2
ab
ab
ab
ab
ab