Co na střechu? V. část – Netradiční pokrytí střechy
261
V předchozích dílech jsme si představili nejběžnější způsoby řešení střešní pokrývky, v tomto si naopak povíme o těch dnes již méně běžných a rozšířených. V jistých případech však můžou být právě tyto alternativy nejvhodnější - z hlediska estetického i praktického. Ostatně: Proti gustu žádný dišputát.
Dřevěné šindele, kameninové tašky nebo trávník místo krytiny. Dnes poměrně extravagantní a rozhodně netradiční řešení střešní krytiny, v minulosti klasický způsob ochrany obydlí před deštěm, sněhem a výkyvy počasí.
Snadná dostupnost je první obrovskou výhodou šindelové střechy. Každý, kdo dokáže naštípat třísky,dokáže vyrobit šindel. A okamžitě spravit škvíru, kterou objevil podzimní vítr. Lehkost je druhou výhodou. Šindele umožňovaly stavět poměrně „rozkročené“ krovy a lehkost spolu s malou velikostí šindelů zase tvarovat střechu podle potřeby. Šindelovou střechu dnes najdeme spíše v horských staveních, často bývá překryta eternitem nebo pozinkovaným plechem. Pokud je v dobrém stavu, možná stojí za to, abyste ji při rekonstrukci ponechali na svém místě. Izolaci v tom případě místo pod ni položte na ni - krásu dřevěných šindelů tak přenesete do interiéru. Nemusíte se přitom omezovat pouze na staré stavby. Šindele je dnes možné pořídit i strojově - nejčastěji jsou vyráběny ze smrkového, ale i jedlového nebo modřínového dřeva. Sklon střechy by v takovém případě měl být větší než 30 stupňů, nutné je i dokonalé ošetření proti plísním, houbám a dřevokaznému hmyzu.
Doškové střechy dnes uvidíte nejčastěji ve skanzenech
Foto: archiv autorky
Kameninové a keramické střešní krytiny vydrží věky
Zde mají svůj původ tašky bobrovky. Jedná se o pálenou keramickou tašku, která se proslavila svou přesností tvaru a výbornou odolností proti silným větrům, těžkým sněhům ale i znečištění ovzduší. Pokud zvolíte tašky s glazurou, získáte jedinečnou a naprosto výjimečnou střešní krytinu, která vhodně doplní charakter stavby. Zde je dobré rozlišovat mezi keramickou krytinou a keramickou krytinou s povrchovou úpravou. Rozdíl v jejich ceně totiž může být až 50 %. Keramické a kameninové krytiny ale stejně nejsou nejlevnější variantou.
Trávník místo střechy
Dům se zelenou střechou má rázem zcela jiný charakter. Je mnohem víc součástí krajiny, jako by z ní téměř vyrostl – a nebyl uměle vysazen lidskýma rukama. Výhodou zelené střechy je vynikající hluková i tepelná izolace. Zásadním předpokladem pro zelenou střechu je mohutná střešní konstrukce, velmi kvalitní provedení izolace a dostatečně bohatá síť drenáží, které budou odvádět vodu z půdy nebo substrátu, který jste na střechu položili. Ve výsledku ale vzhled střechy záleží pouze na vaší fantazii. Čím střechu osázíte, to tam pravděpodobně poroste. Jen pozor na kořeny – volte raději jemnější a lehčí skalničky než keře a stromy. Jabloň na střeše sice vypadá nádherně, ale kořeny visící ze stropu už o něco méně.
A mohla bych pokračovat dál: slaměné došky, plastové krytiny napodobující všechny uvedený typy – ať už klasické nebo moderní, lepenka, ... Nejdůležitější při výběru střechy není jen finanční stránka, ale i estetický dojem ze stavby. Střecha je totiž investicí na několik desetiletí. A podle toho byste měli k výběru typu a barvy střešní krytiny také přistupovat.