Kategorie

Co na střechu? III. část – Nástupci asfaltových krytin

Výhodou asfaltových krytin je jejich vysoká odolnost spolu s nízkou hmotností. Trámoví není při jejich užití natolik zatěžované, jako je tomu třeba u betonových tašek. Asfaltová krytina se i snáze pokládá a je levnější. Je tady ale jedno velké ALE – asfalt snadno hoří.
Asfaltová střešní krytina začala být užívána jako náhrada šindelů. Je stejně lehká jako dřevo, při výměně pokrývky tak nebylo nutné výrazně renovovat krov. V podstatě se jedná o díly rozřezaného izolačního pásu, jehož střed tvoří rohož ze skelných vláken. Střešní krytina na bázi asfaltu vyžaduje celoplošné podbití např. dřevotřískovými deskami, je také nutné zajistit stálé odvětrávání kvůli zdraví škodlivému azbestu. Má jednu obrovskou nevýhodu – snadno hoří. Při pokládce byste se proto měli vyvarovat příliš vysokých teplot (např. sváření je nutno odstínit). I proto se dnes od těchto krytin ustupuje a jsou nahrazovány stejně kvalitními, avšak nehořlavými.

Lehké krytiny snadno pokryjí jakýkoli tvar

Foto: www.cembrit.cz

Bitumen – blízký příbuzný asfaltu

Velmi lehký (3-8 kg/m2), velmi snadno položitelný, velmi trvanlivý (50-80 let). A také poměrně levný. Bitumen je vlastně oxidovaný (tedy nehořlavý) asfalt vyztužený sklenými vlákny, v nejlevnějším provedení pak plstí. Je různorodý v barvě, tvaru i v povrchové úpravě. K položení je nutné mít dokonale rovné plošné bednění a - vzhledem k obsahu asfaltu - i zajištěné odvětrávání. Bitumen je schopný pokrýt i nepravidelně tvarované střechy – lze jej do jisté míry ohýbat. Důvod, proč jej na střechách nevidíme často, je ten, že jsou k dostání i sice o něco dražší, ale neporovnatelně zdravější střešní krytiny.

Vláknocementová krytina vypadá vhodně i na historických objektech

Foto: www.cembrit.cz

Eternit a betternit – přímí dědicové lehkosti asfaltových tašek

Patří do kategorie tzv. lehkých krytin a tak je možné jej pokládat i na plošší střechy se sklonem menším než 12-17 stupňů. Tyto dvě krytiny jsou oblíbené zejména v horských oblastech, kde střecha musí odolávat silným nárazovým větrům a bouřím (v síle orkánu) a zároveň být dostatečně nosná pro obrovskou zátěž sněhu – 30 cm sněhu zatíží 1m2 střechy o 300 kg a snadno se tak vytvoří masa o síle 20-30 tun. Eternit i betternit, novější variantu eternitu bez azbestových sloučenin, lze koupit v mnoha barevných odstínech. Tvarově jsou stálé – jedná se o čtverce, které se hřebíčky přibíjejí na husté laťoví. Střecha z tohoto materiálu působí nevýrazně – jedná se o plochou střechu. Proto si zde můžete vyhrát s ornamenty nebo kombinací odstínů.

Betternit se vhodně kloubí i s modernější architekturou

Foto: www.cembrit.cz

Vláknocementové šablony – lehké a zdravé krytiny

Skládají se, jak název napovídá, z cementu a rostlinných vláken a jsou vytuženy syntetickými vlákny. Díky hladké povrchové úpravě vám na střeše nebudou růst mechy ani lišejníky a zůstane tak zachována skluznost střechy pro sníh a déšť. Můžete si vybrat plochý tvar tašek nebo vlnovkový, podle sklonu střechy (30 stupňů, respektive 15 stupňů). Výhodou vláknocementových střešních krytin je jejich nízká hmotnost (12-25 kg/m2) spolu s poměrně vysokou nosností a dobrou odolností proti extrémům počasí. Nevýhodou je stárnutí materiálu – tašky postupně křehnou a snadno se lámou nebo praskají.
ab
ab
ab
ab
ab