Kategorie

Co na střechu? I. část - Klasická pálená taška

Střecha je základ. Kvalitně položená udrží dům v suchu po několik desetiletí a nepřekvapuje, když se opravuje jen jednou, dvakrát za generaci. Vliv na trvanlivost střechy má její tvar a sklon spolu s použitou krytinou.
Střecha musí chránit před deštěm a sněhem, měla by také tepelně i hlukově izolovat. Míra této izolace je samozřejmě závislá i na dalších vrstvách, ne jenom na krytině, i krytina samotná by ale měla splňovat v možné míře i tyto nároky. Dále je také nutné počítat se zatížením krovu a s ohledem na to naplánovat rozložení trámů a latí. Výběr krytiny se také musí podřídit statickému posudku, který kromě hmotnosti bere v potaz sklon, členitost a tvar střechy. A v neposlední řadě: různé povětrnostní podmínky vyžadují jiný typ krytiny - sami víte, že jinak vypadají střechy v údolích a jinak na horách, jinak ve městě, jinak na vsi.

Pálená taška je česká klasika

Foto: www.strechybohemia.cz

Červený evergreen

Starý typ pálené tašky tzv. prejzy, které najdete na domech, kostelech, stodolách i měšťanských domech a palácích, je prověřený mnoha generacemi. Dodnes se v historických rekonstrukcích podmazávají jílem jako za starých časů. Její mladší nástupkyně, bobrovka, na tom není o nic hůře. Korunové kladení, které je naprosto nepropustné pro vnější déšť, sníh nebo vítr a vytváří charakteristické "krajkování". Ale proč pálená taška byla a je tak oblíbená? Odpovědí je její vysoká trvanlivost, snadné položení a nenáročná oprava poškozených dílců.

Pálená střešní krytina se hodí na většinu objektů

Foto: www.strechybohemia.cz

Pálená střešní krytina - česká klasika

Dnes už si také můžete vybrat z mnoha tvarů tašek i koncovek, díky barevným nástřikům se už také nemusíte omezovat pouze na barvu pálené cihly. Pokud jste si ji pro svoji střechu vybrali, pak máte jistě spočítáno, že tuto těžkou krytinu vaše krovy unesou (klasická 37-50 kg/m2, bobrovka 64-75 kg/m2) a že sklon střechy je větší než 12 stupňů. Jistou nevýhodou je vyšší cena tohoto druhu střešní krytiny v porovnaní s jinými typy. Vyrábí se totiž z čistě přírodních materiálů a pálí za vysokých teplot. Takto vyrobená taška je výborným tepelným izolantem, skvěle akumuluje a dýchá - pod krytinou se tedy nehromadí kondenzát ani se nevytváří plíseň. Díky vysoké tvarové i barevné variabilitě je možné ji použít v různých oblastech s odlišnou architektonickou historií - a nebude nepříjemně vyčnívat z řady.

Pálená taška je výborným tepelným izolantem, skvěle akumuluje a dýchá

Foto: www.strechybohemia.cz

Střecha na celý život

Neopomenutelnou vlastností pálené tašky je její výborná recyklovatelnost a dlouhá životnost (kolem 100 let), skvěle odolává teplotním výkyvům i škodlivým látkám v ovzduší. Potřebujete-li extrémní odolnost, informujte se o pálené tašce s glazovaným povrchem.
ab
ab
ab
ab
ab