Kategorie

Co na podlahu? Zkuste přírodní linoleum

Označení linoleum máme spojeno hlavně s běžnou plastovou podlahovou krtinou. Původní linoleum se ale vyrábělo z přírodních surovin. Dnes se obliba přírodního linolea opět vrací.
Přírodní linoleum sežene nejspíš pod názvem Marmoleum. Jedná se o přírodní podlahovou krytinu složenou z lněného oleje, dřevěné moučky, vápence a pryskyřice. Tato směs je pod vysokým tlakem nalisována na jutové tkanině. Z uvedeného složení je tedy vidět, že Marmoleum je opravdu přírodní podlahová krytina se všemi výhodami, ale i několika málo nevýhodami, s nimiž je nutné počítat.

Vhodné pro alergiky

Přírodní linoleum je naprosto zdravý a hypoalergenní materiál. Často se proto používá například v lékařských ordinacích. Na rozdíl o PVC je tvrdé a dobře snáší zatížení například kolečkovými křesly. Hlavní výhodou Marmolea je také dlouhá životnost, která při dobré údržbě může být i delší než 30 let.

Marmoleum může být položeno v pásech nebo i ve čtvercích. jde dobře svařovat. (Zdroj: Forbo)

Díky svému složení jde o antistatický materiál. Tuto krytinu lze i kupodivu dobře svařovat, její pokládka je tedy podobná, jako v případě běžného PVC. Marmoleum je ale méně pružné. Marmoleum lze na rozdíl od PVC bez zatížení životního prostředí spálit či ho můžeme použít na kompost, kde se bez problémů rozloží. Vedle toho má marmoleum velmi dobré izolační vlastnosti a je díky svým bakteriostatickým vlastnostem vhodné pro alergiky. Plus získává také díky jednoduché údržbě. Při menším úklidu není nutné používat vodu a saponát, ale stačí prachový mop.

Platíte za kvalitu a dlouhou životnost

Ale abychom je nechválili. Přírodní linoleum má i své nevýhody. Tou největší je samozřejmě cena. Za m2 zaplatíte 600 - 1500 Kč podle varianty zpracování. Ačkoli výrobce hovoří o dobré mechanické odonosti, sami uživatelé už o ní tak přesvědčeni nejsou. Vyrovná sel prý běžným PVC krytinám z hobby marketů. Ale ve srovnání s nimi jde o nepoměrně zdravější, ekologičtější a mnohem hezčí materiál.

Přírodního linoleum - výhody:

  •  Dlouhá životnost
  • Pěkný vhled
  • Nízké nároky na údržbu
  • Hypoalergenní a antistatický materiál

Nevýhody:

  • Cena
  • Někdy menší mechanická odolnost
ab
ab
ab
ab
ab