Kategorie

Co jsou to útulny? Dřevěné přístřešky pro stav nouze!

Co jsou to útulny? Dřevěné přístřešky pro stav nouze!

Stále je co zlepšovat, stále je co vymýšlet. Dokázali to studenti pražské Fakulty architektury univerzity ČVUT. Navrhli a vytvořili dřevěné nouzové přístřešky, tak zvané útulny, které vznikly pro Správu Krkonošského národního parku.

Studenti ČVUT přišli s tímto nápadem v rámci semestrálního studentského projektu ve spolupráci se správou KRNAP. Rozhodli se ale, že pouhé náčrty a návrhy jim nestačí. Nelenili a pustili se do díla. Tak zvané útulny totiž reálně vyrobili. Chtěli si vyzkoušet “stavbu” na vlastní kůži.

Tyto útulny, kterých nakonec vzniklo celkem šest, mají sloužit jako náhrada starých přístřešků v Krkonoších, které jsou už značně opotřebované, polorozpadlé, a neplní tak svou funkci. Útulny by jednoduše měly sloužit jako úkryt před deštěm, bouří, ale i k odpočinku nebo přespání.

Výsledkem tohoto projektu nejsou jen zmíněné dřevostavby. Studenti, kteří na útulnách pracovali, souhlasili s tím, že se mnohé naučili. Mohli si projít celým procesem stavby od úplného začátku až do konce naprosto sami. Zjistili, jak správně postupovat, aby zbytečně neplýtvali materiálem, ale třeba i to, že chybovat je lidské. Naučili se spolupracovat spolu navzájem a sami potvrdili, že to byl nejlepší teambuilding, který kdy zažili.

Neminula je ani kritika. Někteří přihlížející se nechali slyšet, že jejich výtvory nejsou hezké, spíš děsné, připomínají udírnu nebo zmačkanou plechovku. Proto je potřeba mít na paměti, že nejde o pětihvězdičkový hotel, ale o poskytnutí doslova střechy nad hlavou v případě nouze.

ab
ab
ab
ab
ab