Kategorie

Co je v dětském pokoji nejdůležitější?

Atraktivní dětský pokoj může být klidně i v paneláku. Zařizujete dětský pokoj pro malé dítě a lámete si hlavu s malým prostorem, který máte k dispozici? Poradíme , jak zařídit dětský pokoj, který bude dítě milovat.

Dětský pokoj zařizujte podle dětí, ne podle sebe

Atraktivní dětský pokoj lze zařídit bez problémů i v menším prostoru. Není to nic složitého. Důležité je pouze vyhovět potřebám a povaze dítěte. Malé děti běhají, hrají si, zdá se, že jich je všude plno. Na vlastní prostor však takové nároky nemají. Rozdíl je samozřejmě v tom, zda se jedná o pětileté či desetileté dítě. Pro potřeby dítěte je určující, zda se jedná o školáka či předškoláka, jaké má dítě koníčky, čemu se rádo ve volném čase věnuje.

Vhodná postel a úložné prostory

Ideální dětský pokoj by měl být v každém případě vybaven přiměřeně dlouhou ale také přiměřeně vysokou postelí a dostatečným úložným prostorem. Pokud jde o úložný prostor, nemusí jít nutně o vysoké skříně, do těch malé dítě ani nedosáhne. Alternativou mohou být nižší komody či otevřené police s variabilním systémem úložných boxů. Dítě se tak samo naučí starat se o své vlastní věci, naučí se, že každá hračka má své vlastní místo, kam patří. Nechcete dítěti pořizovat klasickou postel? Velice oblíbeným řešením bývá umístění dětské postele  tzv. do patra. Pod postelí tak automaticky vznikne prostor příhodný pro skříně, psací stůl, hrací koberec či pohovku. Pokud vyřešíte otázku bezpečnosti a vyberete postel, která zabraňuje pádu dítěte, vězte, že budete spokojeni nejenom Vy sami. Velkou výhodou tohoto řešení je, že ušetříte prostor a zatraktivníte dětský pokoj a pro Vaše dítě bude postel se žebříkem navíc velikým dobrodružstvím.

Stůl a židli pro školáka vyberte velmi pečlivě

Pokud máte doma předškolní dítě či už samotného školáka, bude potřeba pořídit psací stůl a zejména kvalitní dětskou „kancelářskou“ židli. Mějte na paměti, že se Vaše dítě neučí pouze číst a psát, učí se také u těchto činností správně sedět a držet tělo. Ulehčíte mu to právě výběrem správného nábytku. U psacího stolu jde zejména o jeho výšku, u židle o její tvrdost a nastavení sklonu opěradla. V případě, že má Vaše dítě problémy se sezením u stolu, může mu pomoci malý zdravotní balonek (overball), který vložený mezi spodní část zad a opěradlo židle nutí k rovnému sezení. „Povinnou“ výbavou dětského pokoje je také kvalitní osvětlení. Nejde jenom o lampu, kterou by měla být vybaven psací stůl, ale především o stropní svítidlo. Malé dítě si hraje většinou na zemi a je nutné, aby si od malička nekazilo oči. Posviťte mu dobře i na ty nejdrobnější hračky a součásti stavebnice.

Hrací koberce pro děti

Předškolní dítě tráví většinu svého času s rodiči. Komunikuje s nimi, potřebuje být v jejich blízkosti. Vlastní dětský pokoj tak využívá spíš pouze na přespání. Pro takto malé dítě je ideální hrací koberec či ohrádka. Toto zařízení je velice flexibilní a lze jej umístit na libovolném místě v bytě a být tak dítěti neustále na blízku.

Doplňky na míru povaze dítěte

Život dítěte je vyplněn spoustou zábavy a dobrodružství. K tomu ale musí mít dítě vlastní prostor. Není třeba mnoho metrů čtverečních, postačí vtipně zvolené zařízení pokoje. Maluje Vám Vaše dítě po zdech? Pořiďte mu přímo do jeho pokoje tabuli. Bude si na ni moci kreslit a využije ji i jako školák, kdy si na ní bude moci zkoušet psát svá první písmenka. Je Vaše dítě aktivní? Proč mu do pokoje nepořídit žebřiny či ke stropu nezavěsit lezecké lano? Prostorově nenáročné a přitom velice efektivní řešení!

Pusťte do dětského pokoje barvy

Malé dítě objevuje svět. Je velice vnímavé, má rádo barvy. Zamyslete se, jaké barvy jsou příjemné Vám a jaké jsou oblíbené barvy Vašeho dítěte a vymalujte podle toho stěny jeho dětského pokoje. Nebojte se být odvážní. Pestrou barevnou kombinací nic nezkazíte, když k vybrané "hlavní" barvě přidáte ještě dvě doplňkové. Sytost odstínů výmalby dětského pokoje ale volte opatrně, příliš agresivní a výrazné barvy způsobují neklid a roztěkanost. Anebo máte raději tapety? Pokud jste po tom nepátrali, možná ani nevíte, jaké množství tapet s dětským vzorem je na trhu k dispozici. Nezapomeňte ani na dekorace. Dětský pokoj by měl být plný hraček, obrázků apod.

Počítejte s radikální změnou pokoje v pubertě

Dítě před pubertou přehnané nároky na vlastní prostor většinou nemá. Ty přicházejí právě až s pubertou a s přáním mít své soukromí, svůj vlastní prostor. V tomto věku je dobré původní zařízení pokoje plné vyloženě dětských motivů vyměnit za nábytek šitý na míru dospívajícímu člověku. Mladá studentka by se ve sladce růžovoučkém pokojíčku necítila dobře a styděla by se kohokoli pozvat. V pokoji dospívajícího by měla mít své místo pohovka, PC koutek a pro mladou dámu jistě nesmí chybět veliké zrcadlo. Počítejte s tím, že také nároky na audiovizuální techniku se zřejmě zvýší.

Dětské hřiště můžete mít na zahradě

Rodiny, které bydlí v domku se zahradou, mají velikou výhodu: mohou dětem postavit malé hřiště přímo doma. Dnes už nejsou soukromé skluzavky a prolézačky na zahradě výsadou kutilů, ale dají se koupit celé sestavy. Sestavy pro dětská hřiště je možné variabilně rozšiřovat o skluzavky, houpačky, či pískoviště krytá i nezastřešená. Hračky a hřiště, která v nabídce naleznete, by měla být vyrobena z masivního dřeva a ošetřena zdravotně nezávadnými mořidly. To proto, aby bylo bezstarostné dovádění dětí opravdu bezpečné.

ab
ab
ab
ab
ab