Kategorie

Co dělat v únoru na zahradě?

Čím bychom měli začít, až povolí mrazy? Jak pečovat v únoru o muškáty, jakou zeleninu si můžeme předpěstovat, případně jak správně vysévat semena do záhonů? Redakce Světa bydlení je pořád s vámi.

Zahrada v únoru nás potřebuje

Pokud nejsou větší mrazy, určitě můžeme začít řezat a prostřihávat keře a stromy. Jestliže nám sníh větve poškodil, je dobré poškozené místo pilkou odříznout, ošetřit a zatřít barvou, případně voskem. Na vysazování živých plotů je v únoru ještě brzy. Taktéž na první postřiky ovocných keřů a stromů.

I rybíz potřebuje naši péči

U rybízu je dobré odstranit starší větve. Ty poznáme podle toho, že mají černou kúru, kdežto ty mladé větve mají šedivou.

Řízkujeme muškáty

Pokud jsme si doma nechali loňské muškáty, v únoru je ideální je seřezat. Jestliže jsou jednotlivé části mladé a zdravé, můžeme je nařízkovat a tím rozmnožit. Je nutné odstranit jen suché a plesnivé listy, aby se nerozšířily choroby, případně mšice. Ty by mohly rostlinu zahubit.

Předpěstováváme zeleninu

V únoru si můžeme předpěstovat celer či majoránku, pak i teplomilné papriky či rajčata. Do konce dubna května, získáme 30cm rostliny, které rychle narostou a brzy plodí. Do zmrzlé půdy sejeme mrkev. Semínkům mrkve nevadí brzké vysetí do zmrzlé půdy. V zemi nabobtnají, a když se oteplí, mrkev začne růst. Mrkev se ovšem nepředpěstovává, vysévá se přímo na místo, kde ji budeme pěstovat.

Jaké rostliny předpěstovávat do květináčů

Můžeme raný salát, ten snese i mírné mrazíky. Předpěstovávat můžeme i rané kedlubny. U těch ovšem pozor, pokud přijde větší mrazík, kedlubna nevytvoří bulvu, pro kterou ji pěstujeme, ale začne růst do květů. Proto jim musíme třeba ve skleníku zajistit teplo.

Jak správně vysévat semena zeleniny

Mrkev, ředkvičku vyséváme přímo do záhonů, kde je budeme pěstovat. Tyto nelze přesazovat. Vyséváme přiměřeně hustě, ovšem nikoliv  příliš hustě, abychom semínka, když vyrostou, nemuseli sjednocovat. Je lepší zasévat je do řádků než do šířky, pak je snazší obdělávání. Můžeme kombinovat mrkev s ředkvičkou. Ředkvička totiž vyroste během několika dnů po oteplení, mrkvi to trvá, ale my tím vidíme řádky. Případný plevel mezi řádky tak můžeme začít odstraňovat dříve, než mrkev začne klíčit. foto: www.thinkstockphotos.com
ab
ab
ab
ab
ab