Kategorie

Člověk a prostor v bytě

O tom, zda je byt dobrý, rozhoduje především uspořádání všech prostorů, které jsou v bytě, se zřetelem na jejich tvar, velikost a vzájemnou sestavu.
Jiná dispozice vyhovuje rodině s malými dětmi, jiná rodině sice na počet stejné, ale s dospělými členy. Správná dispozice navyšuje úroveň bydlení a usnadňuje provoz i údržbu bytu. Dispozice bytu je dána již předem, ale přesto ji lze vylepšovat, např. úpravami, zřízením nebo přemístěním dveří, předělením místnosti nebo oddělením její části.

O kvalitě bytu rozhoduje také jeho uspořádání. Foto: Klér

Zařízení bytu určuje způsob bydlení

Především však rozhoduje, jak byt zařídíme, k jakým účelům jednotlivé místnosti slouží, jaký zvolíme nábytek a kam jej dáme. Byt může být dobrý, ale nekvalitním a nevhodným zařízením lze pokazit mnohé, a naopak. Byt se skládá z více místností, které jsou určeny k různým účelům. Ložnice pro jednu až dvě osoby, obývací pokoj, kuchyň, příslušenství, většinou vše v rozměrech, které jsou vymezeny skutečnou potřebou. Takto rozčleněný byt umožňuje větší pohodlí, je v něm přehledný provoz pro všechny členy rodiny.

Návaznosti jsou důležité

Je výhodné, když obývací pokoj navazuje na kuchyni, nebo jsou-li ložnice neprůchodné a spojené s hygienickým zařízením. Předsíň je vstupní místností bytu a je určena k odložení svrchního oděvu a obuvi. Vhodnější než předsíňová stěna je otevřený odkladní prostor nebo šatní místnost, kde je zajištěno kvalitní větrání šatstva i obuvi. Kuchyně je část bytu určená pro přípravu jídla. Nemusí být příliš velká, malá pracovní kuchyně šetří pracovní energii i čas hospodyně. V menší kuchyni postačí jídelní stolek, na kterém se snídá, na rozdíl od obytné kuchyně, která je zárověň i obývacím prostorem. Obytné místnosti jsou určeny k práci, k odpočinku a ke spaní. Nejvýhodnější je rozdělení na větší obývací pokoj a na několik menších ložnic, aby rodiče i děti mohly spát odděleně a obývací místnost byla vyhrazena společnému životu rodiny.

Ve správně dispozičně řešeném bytě by děti měly spát odděleně

ab
ab
ab
ab
ab