Kategorie

Členité osvětlení v interiéru umí divy

Aby vzniklo příjemné osvětlení, je často potřeba zkombinovat různé typy svítidel. Dokud nenajdete správnou sestavu, která bude funkční, útulná a příjemná, je jedinou cestou zkoušení různých kombinací.

Současný trend je vnímat úlohu osvětlení, kromě účelnosti a energetických úspor, jako součást bytového designu. Osvětlení představuje jednoduchý a efektivní způsob, jak změnit vzhled celé místnosti: koriguje nedostatky, zdůrazňuje zajímavé detaily, řídí vnímání barev. Přitom je potřeba rozlišovat mezi barvou světla a reprodukcí barev. Lidské oko, kromě přímého světla pronikajícího okny, vnímá i plochy, od nichž se světlo odráží zpět. Hladké plochy působí reflexivně, strukturované a tmavé plochy odráží světla méně. Proto bychom se měli v bytě s nedostatkem denního světla zcela vyvarovat tmavých barev. V takovém případě zvolíme teplé bílé tóny osvětlení, které vytváří příjemnou a útulnou atmosféru.

Stínohra je okouzlující

Světelné zdroje jsou dalším oživujícím prvkem, který bytu vtiskne osobitý ráz. Například halogenové lišty nebo zářiče umožňují proměnlivé hry světla a stínu. Osvětlení stropu a stěn zas místnost opticky zvětšuje. Osvětlení může být integrováno do stropní obruby, krycí lišty na stěně nebo lišty na záclony. Zdroj může osvětlovat stěny či strop. Ale měl by se vždy nacházet v dostatečné vzdálenosti od osvětlované plochy, aby mohl vrhat široký kužel světla. Důležité také je, aby se nacházel nad výškou očí.

Nic se nemá přehánět

S působením světla úzce souvisí únava, deprese i stres. To se zvláště týká osvětlení pracovních ploch a prostor. Při čtení a práci potřebujeme koncentrovaný paprsek světla, při němž se zrak nejméně namáhá. U pracovního stolu bychom měli mít intenzitu osvětlení alespoň 300 luxů, při práci s jemnými detaily nejméně 500 luxů. K oddechové činnosti stačí podstatně menší intenzita světelného zdroje.

ab
ab
ab
ab
ab