Kategorie

Čističky vzduchu - tradiční přístroj, nebo aktivní nanostěna?

Revoluci v čištění vzduchu domácností a komerčních prostor přináší takzvaná aktivní nanostěna. Je lepší než klasické přístroje, nebo jsou čističky vzduchu účinnější? A je čistička vzduchu skutečně nezbytná?
Každý den vdechneme a vydechneme nejméně 11 tisíc litrů vzduchu. Více než dvě třetiny vzduchu dýcháme v uzavřených prostorách domova, zaměstnání, škol a dopravních prostředků. Jeho kvalita bývá někdy stejně špatná, jako vzduch v průmyslových zónách nebo ve velkoměstech, kde se obyvatelé neodvažují vyvětrat více než jedenkrát za den. Pokud zrovna nebydlíte na vesnici vzdálené od města několik kilometrů, pak si nejspíš čerstvého vzduchu příliš neužijete. Čistý vzduch bez pachů, prachových částic a alergenů ale mohou vytvořit některé čističky vzduchu či jejich různé kombinace. Podívejte se, které jsou nejlepší a do kterých raději neinvestovat.

Ionizátor

Ionizační čistička vzduchu obohacuje vzduch v místnosti o lehké záporné ionty, které jsou příznivé pro náš imunitní systém. Zjednodušeně lze říci, že negativně nabité ionty na sebe vážou kladně nabité znečištěné ionty, které pak klesají k zemi. Jsou tedy příliš těžké na to, aby se dále vznášely v ovzduší. Ionizátor neumí likvidovat mikroorganismy, pouze brání vdechování prachových a jiných částic, které se běžně vyskytují ve výši, ve které ležíme, sedíme nebo chodíme.

Ozónová čistička pro astmatiky? Raději ne

Na trhu existuje několik druhů čističek vzduchu, které se od sebe liší použitou technologií. Některé fungují na principu zachytávání prachových částí do HEPA filtrů a uhlíkových filtrů, jiné tyto částice izolují v nádržkách s vodou a pak jsou tu také ozónové čističky, které jsou sice účinné, ale pro jedince trpící astmatem naprosto nevyhovující. Uvnitř čističky se vytváří ozón, který vzduch v místnosti sterilizuje, ničí nebezpečné bakterie a viry a také odstraňuje nežádoucí pach nebo kouř. Ačkoli jsou astmatikům doporučované, paradoxně jim mohou způsobit další obtíže. Vysoká koncentrace ozónu pacientům přitěžuje, pociťují zhoršené dýchání. Pro astmatiky, ale také pro alergiky jsou vhodnější čističky s HEPA filtrem.

Čistička s HEPA filtrem pro alergiky

Filtr HEPA se několik desetiletí používá ve zdravotnictví. Dokáže s 99,7% účinností zadržet částice o velikosti 3µm (3 mikrometry = 3 milióntiny metru). Zatímco jakákoli jemná částečka prachu nebo pylu skrz filtr neprojde, kouř, plyny a pachy HEPA filtr nezadrží. Některé přístroje ale kombinují HEPA filtr s aktivním uhlíkovým filtrem, který absorbuje pachy a plyny jako houba. Filtr je ale třeba vyměňovat pravidelně, aby bylo čištění vzduchu účinné. Čističky s HEPA filtrem jsou pro astmatiky a alergiky nejvhodnější. Aby čištění vzduchu bylo opravdu účinné, měla by stát čistička v každé místnosti.

Čističky s ultrafialovou technologií a fotokatalyzátorovým filtrem

Fotokatalyzátorový filtr se používá společně s ultrafialovou technologií, tedy s UV lampami. Tato kombinace dokáže rozložit nebezpečné plyny i pachy obsažené ve vzduchu. Fotokatalyzátorový filtr je účinnější než uhlíkový filtr a díky procesu samočištění jej není nutné tak často vyměňovat. Tyto čističky sice nedokážou zachytávat prachové částice, ale rozkládáním plynů se eliminuje výskyt bakterií.

Aktivní nanostěna

Aktivní nanostěna funguje na stejném principu jako čistička s fotokatalyzátorovým filtrem a UV lampou. Místo přístroje ale stačí pouhý nátěr na zeď, který vydrží několik let. Nátěr ničí bakterie, plísně, viry, alergeny a rakovinotvorné látky, neumí však zachytávat a likvidovat prachové a jiné pevné částice. Aktivní nanostěna se natírá přímo na zeď nebo strop, nesmí se překrývat další vrstvou nátěru barvy či jiné látky. Nátěr je zcela bezpečný a během 24 hodin dokáže odstranit přibližně 90% organického materiálu. Místo UV lamp využívá denního světla, v nočních hodinách se však účinnost čištění sníží.

S čištěním to nepřežeňte

Slouží-li čistička jako prevence pro astmatiky a alergiky nebo čistí vzduch v kancelářích, ve kterých se nedá větrat, pak má jistě své místo. To samé může platit i v případě, že žijete uprostřed velkoměsta a výfukové plyny z automobilů se vkrádají do každé škvíry v okně. Ale používat čističku vzduchu v bytě pouze proto, abyste vytvořili sterilní prostředí například pro vaše dítě, není příliš dobré. Imunitní systém dětí ve sterilním prostředí trpí. Nedokáže si vytvářet protilátky proti běžným bakteriím a virovým onemocněním, a proto jsou tyto děti častěji náchylnější k alergiím nebo onemocní astmatem. Totéž se může dít v domácnostech, kde se pravidelně používá velké množství mycích i dezinfekčních prostředků. Přirozené prostředí neustále trénuje imunitní systém, likvidace takového prostředí se negativně podepíše na zdraví dětí i dospělých.
ab
ab
ab
ab
ab