Kategorie

Čistič vzduchu jako domácí lékař

Především byty v panelových domech bývají kvůli teplému a suchému vzduchu příčinou dýchacích obtíží. Domácím lékařem se nám v tomto případě může stát jednoduché, ale důmyslné zařízení- čistič vzduchu.
Podle odborníků se vlhkost v bytech podobá saharskému vzduchu. Zatímco pro zdravé dýchání je ideální vlhkost kolem padesáti procent, měření prokázala, že v domácnostech tato hodnota, zejména v zimním období, nepřesahuje dvacet procent. Takové prostředí je tudíž jako stvořené k rozpoutání onemocnění horních cest dýchacích, v mnoha případech se objeví i dráždivý kašel nebo chronická rýma. A co víc – prachové částice obsahují rovněž karcinogenní látky, které mohou zapříčinit rakovinné bujení.

Čistič vzduchu Bionaire BAP 223 2 v 1: doporučená velikost místnosti do 10 m2, max. 14 m2, cena 2 400 Kč

Čistič vzduchu pomůže

Čističe vzduchu, které mohou všem výše zmíněným obtížím předejít, pracují na principu zvlhčování teplou párou. Filtry, které tyto přístroje obsahují, zároveň pohlcují veškerý domácí prach, zárodky bakterií, plísní nebo škodlivé chemické látky, jež se uvolňují ze syntetických materiálů. Čističe tak uleví zejména alergikům, astmatikům i jedincům, kteří jsou náchylní k onemocnění horních cest dýchacích. Působí ale především preventivně, tudíž předejdou vzniku dalších onemocnění.

Čistič vzduchu Bionaire BAP 412: doporučená velikost místnosti do 17 m2, max. 34 m2, cena 2 990 Kč

Jak vybrat čistič vzduchu

Při výběru nejvhodnějšího čističe vzduchu do naší domácnosti bychom měli pamatovat na to, že protiprašná účinnost kvalitního přístroje by neměla být nižší než 80 %. Hodnota vzduchového výkonu má v optimálním případě jednou až 1,5násobně přesahovat hodnotu objemu místnosti, přičemž hlučnost čističe nemá překročit 40 decibelů. Naše pozornost v obchodě by se měla omezit pouze na přístroje s vestavěným ionizátorem, který zvyšuje konečný čistící účinek. Pro efektivní filtraci vzduchu bychom měli používat vždy pouze jeden čistič v jedné uzavřené místnosti. Čištění vzduchu by mělo být vždy dlouhodobější; provoz kratší než jednu hodinu není pro kýžený výsledek dostatečný. V rámci běžné údržby pak neopomeneme včasnou výměnu filtru, na niž nás upozorní kontrolka.

Čističe vzduch Bionaire BAP 825: čistič vzduchu s kmitavým pohybem, který zvyšuje účinnost čištění vzduchu, doporučená velikost místnosti do 36 m2, max. 72 m2, cena 5 900 Kč

Aby čistič vzduchu správně pracoval

Nezbytné je správné umístění přístroje v našem bytě. Ideální je instalovat čistič ve střední vzdálenosti mezi dveřmi a okny, nejlépe na určené poličce nebo skříni. Výfuk čistého vzduchu by měl směřovat do dýchací zóny, tedy do toho prostoru v místnosti, kde se nejvíce pohybujeme. Běžné typy čističů jsou určeny do menších místností, zpravidla dětských pokojů nebo ložnic. Jejich cena se přitom pohybuje kolem dvou tisíc korun, příkon takového spotřebiče činí 220 W. Objem nádrže je přibližně dva litry, přičemž spotřeba vody se rovná asi třem desetinám litru za hodinu. Pro větší místnosti o rozloze až 70 m2 jsou určeny výkonnější přístroje s příkonem 400 W. Máme možnost dýchat zdravěji. Proč ji tedy nevyužít?
ab
ab
ab
ab
ab