Kategorie

Cihly, tradice i inovace

Nejznámějším zdícím materiálem pro stavbu domů je bezesporu pálená cihla. Cihly používali naši předkové již před stovkami let. Tradiční plná cihla je ale minulostí. Již nesplňuje požadavky, které přináší moderní doba. To, co dnes udává směr, jsou keramické (cihelné) tvarovky.
 

Novodobé cihly jsou vyráběny rovněž z jílové hmoty a vypalovány, jejich konstrukce je však zcela odlišná. Nejsou již plné, ale jsou vybavené vzduchovými mezerami, které zajišťují odpovídající tepelné vlastnosti. Nejběžnější tvárnice bývají označovány jako 44P+D. Číslo 44 označuje tloušťku cihly v centimetrech, P+D je zkratka pro systém vyzdívání (pero a drážka).

 

Požadavky na zdící materiál

Aby si v dnešní době uchovala cihla svoje prvenství v oblíbenosti mezi zdícími materiály, je třeba, aby splňovala požadavky, které jsou na moderní materiály kladeny.
Čtěte také: Jak zvětšit malý dům? Nástavba a vestavba
 

Tepelná izolace

Výborných tepelných vlastností dosahují keramické tvarovky zejména díky přítomnosti vzduchu vně cihly. Vzduchové mezery v tvarovce působí jako izolant. Tepelně technické vlastnosti jsou uváděny součinitelem tepleného prostupu U  , který je u bloků 44P+D 0,29 W/m2K. Existují i superizolační duté zdicí bloky, kde hodnoty U dosahují 0,25 W/m2K. Někteří projektanti dávají přednost užším tvárnicím, například 30P+D a kombinují je s patnácti- až dvaceticentimetrovou vrstvou tepelné izolace, nejčastěji minerální vlny. Stavba tak získá lepší tepelně-izolační vlastnosti, než kdyby byly použity pouze tvárnice o stejné celkové tloušťce. Keramický střep vyniká svojí vlastností akumulace tepla. V zimě tak tento materiál brání rychlému vychladnutí a v létě naopak přehřátí stavby.
 
 

Difúzní schopnost

Keramický materiál dokáže regulovat hodnoty vlhkosti v interiéru.
Čtěte také: Hledáte praktickou podlahovou krytinu? Pořiďte si linoleum!
 

Přesnost a pohodlnost práce

Keramické tvarovky jsou díky technologii své výroby velice přesné, čímž přispívají ke zvýšení produktivity práce.
 

Nové postupy zdění

Standardní pracovní postup je použití zdící malty. Ta je důvodem, proč se snižuje tepelně izolační schopnost stěny. Úplnou novinkou je použití polyuretanové spojovací pěny. Jde o bezcementové lepidlo se silnou lepivostí. Používá se u rozměrově přesných broušených cihel. Jeho vekou výhodou je možnost použití i za mrazů do mínus 10 stupňů Celsia.
ab
ab
ab
ab
ab