Kategorie

Chráníme sedací nábytek

Sedací nábytek zahrnuje mnoho rozličných křesílek, taburetů, podnožek, pohovek, sedaček a jiných kusů nábytku, které mají nejen různé tvary, ale jsou také zhotoveny z rozličných materiálů. U všech se potýkáme se stejným problémem: jak ochránit jejich povrch?
Jistě již každý z vás řešil otázku, jak uchránit pohovku od drobných nečistot, jak zabránit jejímu rychlému opotřebení, a pokud možno co nejdéle prodloužit životnost jejich potahů. V zásadě existuje několik možností, jak sedací nábytek chránit a tím předejít trvalemu opotřebení či poškození. Jak jej tedy udržet co nejdéle jako nový?

Sedací nábytek lze ochránit před přílišným opotřebením například přehozy. Sadu 2+1 na fotografii pořídítě za 900 korun

Ochrana koženého nábytku

Starost s ochranou sedacího nábytku částečně odpadá v případě, že je váš sedací nábytek kožený. Drobné nečistoty lze z povrchu jednoduše setřít, a pokud se jedná o kvalitní kůži, pak ani opotřebení ve formě ošoupaného povrchu nehrozí. Dle umístění však může dojít k vyblednutí materiálu sluníčkem či k drobným oděrkám. Pokud se chcete těmto znehodnocením vyhnout, je možné použít vhodné potahy, které ovšem bezpodmínečně musí ladit s celým interiérem, v neposlední řadě se samotnou sedačkou. Krycí materiál by měl by dostatečně kvalitní, aby dojem z drahé kožené sedačky neznehodnotil a nepůsobil poněkud kýčovitě. Kožené sedací soupravy je možné pokrýt například jemnými kožešinami.

Plédový přehoz se těší trvalé oblibě

Potahy a přehozy

Pokud vlastníte sedací nábytek s klasickými látkovými potahy a chcete co nejvíce prodloužit jejich životnost, pak není nic snazšího než choulostivá místa případně celou sedačku překrýt. V zásadě máte na výběr ze dvou možností. Můžete si nechat zhotovit či zakoupit potahy přímo na míru a nebo sáhnout po levnějším, avšak efektivním a velmi praktickém řešení. Je jím nepřeberné množství přehozů a pokrývek, kterými svůj nábytek ochráníte nejen před nečistotami, ale také před mechanickým poškozením. Pokud dojde ke znečištění, přehoz jednoduše stáhnete a vyčistíte či vyperete. Nevýhodou je snad jen místy problematické upevnění či neschopnost celkového pokrytí. V cenovém spektru si vybere snad každý, jelikož  plédový přehoz se dá pořídit již od 50 korun výše.

Tuto sedačku s pratelnými potahy a polštáři pořídíte za 8 990 korun. Foto: Ikea

Polštáře do první linie

Částečnou ochranou může být také stále více oblíbená varianta, kdy podstatnou součástí sedačky či křesel jsou drobné polštáře, které lze při znečištění také vyprat. Další možností je zakoupení takového sedacího nábytku, který je vybaven snímatelnými potahy, které se dají jednoduše vyčistit. Tato varianta ovšem nechrání před opotřebením.

Oříšek jménem koženka

V případě, že jste majiteli tohoto koženkového sedacího nábytku, pak proti nečistotám stačí opět sáhnout po klasickém přehozu. Proti mechnickému opotřebení je zde však každá rada drahá. Povrchový materiál bývá často nekvalitní, a tak se zničí a poskodí i přes zmiňované přehozy. Platí tedy, že čím kvalitnější sedací nábytek si pořídíte, tím méně problematické je udržet jej jako nový, ať už jde o kůži nebo látkový snímatelné potah. Ovšem ani v případě levnějších sedaček není proč si zoufat, jelikož nabídka přehozů na trhu je značná. Stačí si jen vybrat takový, který by ladil se sedačkou i s okolním nábytkem.
ab
ab
ab
ab
ab