Ať už si domů přinesete jakéhokoli opeřence, je třeba vědět předem, jak se o něj správně starat. Každý druh má své specifické nároky, na které byste měli být dobře připraveni.
Co potřebujeme pro jejich chov?
Uvažujete-li o chovu papouška, je v první řadě důležité věnovat pozornost výběru klece. Pro drobné domestikované exoty (kanáři, zebřičky, chůvičky) postačí velikost klece 50x40x30 cm. Pro malé papoušky, jako jsou andulky, papoušci rodů Agapornis a Neophema jsou vhodné klece o velikosti 80x60x60 cm. Při volbě klece nesmíme zapomínat na její správné umístění, množství napáječek, krmítek, koupelniček a budek pro hnízdění. Klec neumisťujte do průvanu nebo na přímé slunce a nevystavujte ji nadměrnému hluku. V místnosti s klecí by se také nemělo kouřit. Naopak pokud chcete vašeho nového kamaráda co nejdříve ochočit, potom umístěte cca 6 metrů od klece televizor.
Krmné směsi
Správná výživa okrasných ptáků se výrazně odráží na délce jejich života. Do krmiva velkých papoušků se ještě přidávají slunečnice, loupaný oves a pšenice. Skoro každý ptáček také ocení natvrdo uvařené vajíčko, kousek listu pampelišky nebo oloupané jablko. Pro kolibříčky a jiné ptáky živící se nektarem musíme denně připravit čerstvou směs 200 g medu, 100 g kondenzovaného mléka a 100 g dětských piškotů. Doplňovat zrní bychom měli jednou za 3-4 dny. Čerstvá voda by se měla doplňovat denně. Pokud dodržíte zásady správné výživy, mohou se vaši malí exoti dožít věku 4 až 5 let, kanárci a andulky 6 až 7 let, menší papoušci 8 až 11 let a větší papoušci 15 až 20 let. Délka života se přitom zkracuje úměrně s počtem hnízdění.
Andulka vlnkovaná
Nejčastějším a také nejvyhledávanějším ptáčkem u nás je andulka vlnkovaná, která byla do Evropy poprvé přivezena v roce 1840. Andulka je naprosto nenáročný papoušek, kterého můžete nechat “samotného doma“ se zásobou zrní, vody a čerstvého vzduchu i 10 dní. V přírodě se vyskytuje prakticky v celé Austrálii s výjimkou některých pobřežních oblastí. Obývá hlavně zalesněné porosty podél vodních toků, otevřenou travnatou savanu, suché křovinaté oblasti i otevřené polopouštní biotopy. Andulka je zřejmě nejpočetnějším australským papouškem, a to díky rychlé reprodukci– samice snáší 4 až 8 vajec, které sama zahřívá 18 dnů. Mláďata opouštějí hnízdo do 30 dnů po vylíhnutí. Andulku také lze velmi rychle ochočit a naučit mluvit. Už po prvních dvou měsících si vám bude důvěrně sedat na ruku a ramena a prvních zvuků, podobných lidským slovům, se můžete dočkat již po půl roce.
Pořizovací cena
Cena okrasných ptáčků se pohybuje v poměrně širokých škálách. Záleží jak na druhu, tak také na tom, zda budete nakupovat přímo od chovatele (potom bývají ceny nižší), nebo ze zverimexu. Andulku lze pořídit od 80 Kč, kanárka od 120 Kč, menší papoušky od 500 Kč. Pořizovací náklady větších papoušků (kakadu, žako) jsou daleko vyšší. Nejlevnější klec pořídíte za 500 Kč, velké klece se znovu pohybují v řádech desetitisíců.