Kategorie

Chlupáče bez razítka nechte doma

Kdo by se netěšil- konečně nás čeká dovolená v zahraničí. A našeho zvířecího miláčka bereme s sebou. Jaké doklady pro jeho pobyt však potřebujeme?
 

Přípravě na zahraniční dovolenou se zvířetem věnujme trochu času. Návštěvou veterináře nic nezkazíme: jednak se ujistíme, že našemu chlupáči nic nechybí, a jednak si vyřídíme potřebná potvrzení. Nezapomeňme také, že některé země mají stanovenou lhůtu pro očkování nebo speciální ošetření zvířete.

Vhodná schránka pro zvířátko je na cesty nezbytná

S obojkem proti klíšťatům ve Finsku nevystačíte

Například Finsko povolí vstup zvířete jen s pasem, kde je vyznačeno odčervení provedené ve lhůtě ne delší než jeden měsíc. Současně Finsko trvá i na ošetření zvířete přípravkem proti klíšťatům, přičemž za dostačující nepovažuje pouhé použití obojku proti klíšťatům.

Dovolená v Chorvatsku

Návštěva oblíbeného letoviska v Chorvatsku je v letošním roce pro majitele psů, koček a fretek trochu složitější. Kromě základních dokumentů (pas, čip, očkování proti vzteklině) je třeba mít s sebou ověření nákazové situace týkající se výskytu vztekliny na území České republiky, i když ta se u nás neobjevila řadu let. Potvrzení s kulatým razítkem nám zdarma vydá místní krajská veterinární správa. Při vstupu do země ještě předkládáme potvrzení o zdravotním stavu zvířete před cestou, které získáme od veterináře.

Nezapomeňte na sérologické vyšetření

Zvláštní požadavky na příjezd do země s domácím miláčkem mají také Velká Británie, Malta, Irsko, Kypr a Švédsko. Chceme-li některou zemi navštívit, musíme si opatřit pro zvíře pas, dále ho nechat očipovat, naočkovat proti vzteklině, zařídit sérologické vyšetření na vzteklinu a k tomu v předepsané lhůtě odčervit a ošetřit proti klíšťatům. Ano, je toho hodně, co musíme před odjezdem zvládnout, a některé procedury nevyřídíme za jeden den. Sérologické vyšetření hladiny protilátek proti vzteklině, bez něhož nás do uvedených zemí nepustí, lze u psů a koček provést nejdříve měsíc po očkování proti vzteklině. Vyšetření musí být podle Státní veterinární správy provedeno výhradně schválenou laboratoří. Ta provede odběr a výsledek majiteli zvířete zašle poštou na dobírku. Současná cena vyšetření je 1 280 Kč plus poštovné ve výši 70 Kč.

V zemích Evropské unie

Nejméně náročné a nejjednodušší cestování se zvířaty je na území Evropské unie. Mezi základní dokumenty, které potřebuje majitel psa, kočky či fretky, patří tetování nebo čip, pas pro malá zvířata a v něm potvrzené platné očkování proti vzteklině. Zvíře musí být očkováno od stáří tří měsíců podle vakcinačního schématu očkovací látky. To znamená, že je každý rok přeočkováno. Stejné podmínky platí i pro návštěvu nečlenských států EU: Andorru, Island, Lichtenštejnsko, Monako, Norsko, San Marino, Švýcarsko a Vatikán. Některé evropské státy mohou vyžadovat i jiné dokumenty nebo veterinární osvědčení.

Fotografie zvířete být v pasu nemusí, ale těch pár korun už nikoho nezabije. Veterináři, kteří pas vydávají, vaše zvířátko zvěční a pak se nikde nemusíte dohadovat, zda si zpět vezete opravdu to vlastní

Cestujeme s mláďaty

Takové cestování je samozřejmě náročnější, protože mláďata vyžadují daleko větší péči než dospělí jedinci. Je omezeno jak v rámci Evropské unie, tak i v ostatních evropských státech. Do členských států EU včetně Velké Británie, Irska, Švédska a Malty je povoleno cestování s mláďaty mladšími tří měsíců, i když nejsou očkována proti vzteklině, pouze na základě výjimky. Ta může být udělena jen v případě, že je mládě vybaveno pasem, nepřišlo do styku s volně žijícími zvířaty anebo je provázeno matkou, na níž je závislé. Naprostý zákaz dovozu mláďat mladších 3 měsíců  platí pro Itálii, Kypr, Lotyšsko, Polsko a Francii.

Pas není vše…

Kromě potřebných dokladů nezapomeňte svému chlupatému příteli vzít na cestu nádobu na pití a dostatek vody. Vyplatí se i myslet na zásobu krmení, které nemusí být vždy dostupné v místě, kde budete trávit dovolenou. A samozřejmě by neměla chybět ani jeho oblíbená hračka či pelíšek. S nespokojeným zvířetem si totiž dovolenou pořádně neužijete.

ab
ab
ab
ab
ab