V posledních letech je v kurzu linie volných, vzdušných, propojených a otevřených prostor určených pro soužití domácnosti vedle soukromé části domu či bytu, kde jsou oddělené ložnice spolu s šatnami a koupelnami.
Jak se vyrovnat s nevyhovující dispozicí
Mnozí z nás ale obývají domy s dávným datem vzniku, které jsou navrženy takzvaně po staru. Jedná se o komplexy jednotlivých průchozích místností nebo pokoje přístupné z jedné chodby, která prolíná celým bytem či domem. V takových případech majitelé a obyvatelé často řeší myšlenku, jak dispozici objektu optimalizovat a pozměnit dle nových požadavků na funkčnost.
Volný obytný prostor
Obvykle jde o realizaci propojení kuchyně, jídelny a obývacího pokoje do jednoho volného prostoru, kde žádný člen rodiny nebude izolován od ostatních při žádné ze svých činností. Pak i partneři, z nichž jeden sleduje televizi nebo čte, druhý připravuje v kuchyni pokrm, mohou čas trávit v podstatě společně, nikoliv v osamění úměrnému času, jež si konkrétní práce žádá.
Ideálním řešením je v takové situaci příčku mezi kuchyní a jídelnou snížit, přičemž torzo poslouží za základ pro barový pult. Tím pádem jsou prostory opticky členěné, ale je zachována komunikační linie. Malý barový pult také poslouží jako místo pro snídaně či svačiny lépe, než konferenční stolek před televizí.
Vstupní hala
Dalším případem je přetváření předsíně, chodby a šatny v jednu volnou vzdušnou halu. Dojmu, kterým vstupní část příbytku působí, je v poslední době přikládána větší a větší váha. Tak jako se tvrdí, že šaty dělají člověka, je možné říci, že předsíň/hala dělá byt. Navíc taková místnost se pak dá úspěšně obývat.
Bydlet i pod širým nebem
Čím dál značnější oblibu si zaslouženě získávají také obytné terasy, mnohdy napojené přímo na kuchyň nebo jídelnu. Takové vymoženosti u bytu či domu mají svou nezanedbatelnou výhodu. Terasou rozšíříte svůj životní prostor a zároveň se tam v teplých měsících roku odbude většina návštěv a jiných společenských událostí rodiny.
Upravujte dispozici uváženě a bezpečně
Každý takový zásah do základní dispozice obytného prostoru představuje poměrně náročný, leč nikoliv neřešitelný úkol. Je nutné, nejlépe s odborníkem-statikem, zvážit a konzultovat, kterých příček se v domě či bytě můžete bez obav zbavit, a které zdi jsou naopak nosné, s nimiž není záhodno manipulovat. Rozhodnete-li se pro zřízení balkonu, terasy nebo zimní zahrady v objektu, který k tomu prozatím nemá žádné předpoklady, opět se nevyhnete bourání a stavebnímu zásahu.
Co s hotovým zateplením?
Máte-li dům již zateplený, je situace o něco komplikovanější. Hrubým zásahem do zateplení narušíte jeho funkčnost a investice přijde vniveč. Nejlepším řešením, je při zateplování bedlivě zvažovat, zda Vám jednou terasa či balkon nebudou scházet. Nicméně i takové zapeklité situace, kdy dům je již pár let odizolován a fasáda zateplena, a přesto byste rádi nově založili prostor pro letní pohodu pod širým nebem přístupnou dvěma třemi kroky z domácího zázemí, jsou technicky zvládnutelné. Jen pak velice pečlivě zvažujte, která firma má s podobnými realizacemi jaké zkušenosti, než se na ni obrátíte.