Kategorie

Chcete se ohřát? Kvalitní pila je základ

Pořádná hromada dřeva před domem někdy i potěší - zima je přeci na krku a bude co dát do krbu. Jak ale pořezat špalky, aby se daly pěkně srovnat do sklepa, když není čím? Bude potřeba koupit nějakou pilu, ale je lepší ta či jiná značka? Pro jakou se rozhodnout?
Když nebudete používat pilu často, pak vaše nároky uspokojí nejjednodušeji řešené pily kategorie "Hobby" s objemem motoru 40 cm3 a délkou lišty mezi 33 až 40 cm. Hobby modely se vyznačují dobrým výkonem, jsou lehce ovladatelné a potřebují jen  minimální údržbu.

Benzínové pily necháme po sezóně každý rok odborně zkontrolovat a seřídit

Elektrická či motorová?

Elektrické pily nejsou tak výkonné jako ty na benzínový pohon, jsou ale levnější a méně hlučné, takže se s nimi dobře pracuje v uzavřené místnosti, dílně či dřevníku. Pro práci v lese či na zahradě, nebo pokud budete kácet a odvětvovat stromy, dejte přednost benzínové řetězové pile. Vysoký výkon motoru s dobrou akcelerací zaručuje efektivní práci při řezání celým záběrem lišty. Pily jsou vybaveny robustním ozubeným dorazem pro bezpečný dořez, proto jsou vhodné k pořezu dřeva na topení, k práci na stavbě i při prosvětlování stromů. Výhodná je nezávislost na zdroji energie, další výhodou motorové pily je i to, že s ní můžeme pracovat za jakéhokoliv počasí.

Motorová pila vám ušetří čas

Jak vybírat

Při koupi zvážíme, k jakému účelu pilu využijeme, jak často s ní budeme pracovat a zda je v dosahu elektrický proud. Když už si budeme pilu vybírat,  měl by nás zajímat výkon motoru, ale i jeho poměr k hmotnosti pily. Tyto aspekty informují o konstrukčních vlastnostech pily a samozřejmě ovlivňují i její cenu. Rozhodování ovlivní i celá řada dalších ukazatelů, jako je například kvalita motoru, funkčnost, spotřeba pohonných hmot, spolehlivost, bezpečnost a snadné zacházení. K běžnému řezání prken, fošen a dřeva na otop plně vyhovují pily s motorem od 1 600 W. Z hlediska jednoduché údržby je také dobré se důkladněji podívat na řetěz. Hranatý zub má větší řezný výkon, dobře drží směr řezu, je však náchylnější na ztupení a náročnější na přesné broušení. Pro hobby použití a pro řezání znečištěného dřeva je lepší zub kulatý, který se snadno přibrušuje. K uživatelskému komfortu ještě patří i odpovídající servisní zázemí a možnost dokoupit originální příslušenství.

Elektrickou pilu smí používat pouze dospělé osoby starší osmnácti let

Výběr řetězových pil z kategorie Hobby

Pro srovnání jsme vybrali elektrické řetězové pily různých výrobců v přibližně stejné cenové hladině. Oblíbená značka kutilů BLACK and DECKER má v sortimentu pilu GK1630 s délkou vodící lišty 300 mm o standardním výkonu 1 600 W. Napínák řetězu umožňuje snadné nasazení a seřízení řetězu, automatické mazání řetězu a běžné zajišťovací bezpečnostní prvky. Shodných technických parametrů dosahuje značková pila BOSCH AKE 30 určená pro příležitostnou péči o zahradu nebo řezání otopového dřeva. Předností hobby modelu je snadná manipulace a nádržka na olej s ukazatelem stavu naplnění. Při delším pracovním intervalu uživatel ocení nízkou hmotnost a ergonomickou rukojeť. Pila je vybavena obvyklými bezpečnostními prvky – brzdou proti náhodnému spuštění a doběhovou brzdou. Pro řezání palivového dřeva či údržbě zahrady je na trhu řetězová pila osvědčeného výrobce Narex, kterou lze v nejnižší cenové kategorii elektrických pil považovat za špičku. Řetězová pila EPR 35 D-C s motorem o příkonu 1 800 W je opatřena omezovačem rozběhového proudu, který zamezuje nepříjemnému rázu při startu a vypadnutí jističe nebo pojistek. Riziko spálení motoru zamezuje tepelně proudová ochrana proti přetížení. K bezpečnosti provozu přispívá robustní ozubený doraz pro oporu pily o řezaný materiál a brzda řetězu při zpětném vrhu s brzdnou dobou kratší než 0,1 sec. Vodící lišta, řetěz, ochranný kryt lišty a montážní klíč jsou nedílným příslušenstvím pily.
ab
ab
ab
ab
ab