Kategorie

Chcete na stěnu pořídit umělecké dílo?

Obrazy bývají většinou až to poslední, čemu lidé při zařizování interiéru věnují pozornost. Malby, grafiky, fotografie ale i obyčejné plakáty přitom mnohdy dodávají celému interiéru tón.

Obraz jako vhodný dar

Obrazy bývají často předmětem darů při nejrůznějších slavnostních příležitostech. Svatby, promoce, významná životní jubilea jsou ideální příležitostí pro obdarování blízkého nějakým krásným cenným obrazem. Takový kousek je pak v interiéru většinou umístěn na důstojném místě. Běžný nákup obrazů, plakátů či velkoformátových fotografií coby interiérových doplňků není ještě úplně zažitou praxí a pod kůži se Čechům dostává teprve až v posledních letech.

 

Umění nemusí být příliš nákladné

Nemusíte mít přitom doma sbírku Picassa, aby váš interiér vypadal zajímavě a originálně. Vlastníte-li nějaký ten vzácný kousek, gratulujeme! Paráda se dá udělat ale i relativně levně. Kvalitní obrazy či grafiky umělců, jejichž jméno není světově známé, lze sehnat za rozumnou cenu. Nejrůznější prodejní výstavy těchto umělců jsou ideální cestou, jak si nějaký ten obraz pořídit. Rozhodující je při tom vkus. Padne-li vám nějaký obraz do oka, neváhejte…. Jde o to, jak na vás obraz působí, jaké vám navozuje pocity. Doma se na něj budete dívat každý den a pokud dobře vyberete, bude se vám spolu bydlet krásně.

Sériová výroba

Vedle děl mnohých malířů či grafiků stojí sériově vyráběné dekorativní obrazy či plakáty. Nejde o umělecká díla, na to si ani tyto dekorace nehrají. Jejich účelem je barevně či stylově doplnit interiér. Můžete tak doma mít květinové vzory, geometrické motivy, krajinky, zátiší či zajímavé fotografie.
 
V moderních interiérech obzvlášť vynikají obrazy s jednoduchými, často až schematickými, ale například barevně výraznými motivy. Nemusíte se obávat, že bude vaše návštěva zkoumat, od jakéhože umělce máte právě tuto grafiku. A že se třeba shodíte, když přiznáte, že jste si ji pořídili v obchodním domě. Správně zvolený motiv dokáže udělat divy a pokud se vám podaří docílit souznění také s ostatními interiérovými doplňky, bude vás každý obdivovat.
 

Originalita

Pokud chcete být originální, namalujte si něco sami. Nebo nechejte vyřádit své děti. Ony si to užijí a vy budete mít památku na celý život. Pokud se necítíte umělecky nadaní, nic nezkazíte zvětšenou fotografií. Obrázek, na kterém je vyfocená vaše rodina na dovolené potěší na duši vždy a každého.
 
Při výběru správné fotografie však mějte na paměti kvalitu pořízeného snímku, respektive jeho rozlišení. Jedině fotografii s maximálním rozlišením bude možné zvětšit na několikanásobnou velikost. Svou roli hraje také barva snímku. Umělecký dojem navozují černobílé fotografie, které lze v době digitálních fotoaparátů vykouzlit i z původně barevného snímku.
 

Dejte na vlastní dojem

Motiv obrazu, jeho velikost, barvy a jejich kombinace – to vše je velice důležité pro to, jak na nás bude obraz působit. Samozřejmě si nevybíráme obraz podle těchto kritérií. Důležitý je celkový dojem, který obraz zanechává.
 
Není třeba složitě kombinovat barvy a motivy či zkoumat, zda právě tento obraz ladí s kobercem apod. Důležité je dát na vlastní cit a intuici. Ta nejlépe napoví, že čtvero ročních období se nad moderní koženou sedací soupravu příliš nehodí. Co to raději zkusit v hostinském pokoji?
 
 

Kam s ním?

Velice podstatné je umístění obrazu v interiéru. Zde neexistují žádná obecná pravidla či poučky. Líbí se vám obraz právě na této stěně? Pověste ho tam! Zkoušejte, experimentujte. Že by vás dříve nenapadlo umístit obrazovou dekoraci přímo nad kuchyňskou pracovní desku? Proč to tedy nezkusit nyní? Co bývalo dříve nemyslitelné, může být dnes předností. Nebojte se také kombinovat různé styly. Pokud je v místnosti zavěšeno více obrazů, nutně to neznamená, že musejí být všechny od jednoho autora.
 

Pozor na sluníčko

Jediné, co je dobré nepodceňovat při zavěšování obrazů, je přítomnost slunečního záření. V místech, kde dlouhodobě působí sluneční paprsky není vhodné umisťovat žádné obrazy či dekorace. Barvy velice rychle vyblednou a obraz bude poničen. Vzhledem k tomu, že si obraz pořizujeme, abychom se kochali pohledem na něj, je dobré ho umístit do té správné výšky. V ideálním případě by měl být dolní okraj obrazu či jeho spodní polovina ve výšce očí.

ab
ab
ab
ab
ab